DĚTI ZABIJÁCI: HAROLD JONES (30)

Chvátal Jaroslav

Chvátal Jaroslav

autor

28.12.2023 Společnost

Více jak co jiného platí rčení, které říká: "Děti jsou vizitkou fungování společnosti". Když vyjdeme z této premisy, pak rychle zjistíme, že se stavem lidské společnosti již dlouhou dobu není cosi v pořádku. Stále se množící agresivní a krvavé epizody dětí ve společnosti (především pak ve Spojených státech), jejíž nárůst můžeme v posledním období velmi zřetelně sledovat, by měl být pro nás všechny extrémně silným alarmem. Tento seriál by mohl být vnímán jako velmi smutná, ale zároveň důležitá sonda do nastíněné problematiky. Možná, že si někteří poví, co dělá takové téma by na alternativních stránkách. Osobně si myslím, že rozhodně patří do naší rubriky "SPOLEČNOST", ale je to samozřejmě věc názoru. Do budoucna připravuji ještě několik podobných projektů.

Harold Jones

Abertillery je malé město s přibližně 40 000 obyvateli na jihu Walesu. Stejně jako mnoho jiných měst ve velšských údolích vzkvétalo v meziválečných letech díky prosperujícímu uhelnému průmyslu. Většinu mužů tvořili horníci a kamarádství, které vzniklo díky nebezpečí práce v podzemí, vytvářelo silnou komunitu. V roce 1921 však toto společenství rozvrátila brutální vražda dvou nezletilých dívek. Ještě horší je, že vrahem byl místní chlapec, kterému bylo v době vražd pouhých 15 let.

K první vraždě došlo v chladném sobotním ránu 5. února 1921. Osmiletou Fredu Burnellovou poslal její otec koupit krmivo pro slepice. Obchod s krmivem byl jen kousek odtud, a když se Freda ani po 20 minutách nevrátila, vydal se ji otec hledat. Burnell nejprve zavolal do Mortimerova obchodu s kukuřicí, kde mu prodavač - patnáctiletý Harold Jones, potvrdil, že Freda obchod skutečně navštívila. Řekl, že byla jeho první zákaznicí a že odešla hned po nákupu.

Otec byl zpočátku spíše podrážděný než znepokojený. Byl přesvědčen, že se Freda zastavila na návštěvě u jedné ze svých kamarádek. Ani na okamžik ho nenapadlo, že by se jeho holčičce mohlo něco stát. Abertillery bylo koneckonců bezpečné městečko s pevně semknutou komunitou. Když však obvolal všechny Frediny přátele a pak začal chodit od domu k domu a hledat svou dceru, jeho obavy začaly narůstat. Nakonec se v obavách obrátil na policii. Místní policisté postupovali v podstatě stejně jako Freda, počínaje Haroldem Jonesem, který zopakoval svou verzi a trval na tom, že Fredu po odchodu z obchodu neviděl. Policie pak začala klepat na dveře a vyslýchat obyvatele. Ani to však nepřineslo žádné vodítko k tomu, kde se pohřešovaná dívka nachází. Když se toho zimního dne začalo stmívat, policie s pomocí desítek místních obyvatel prohledala město a přilehlé svahy. Prochladlí a unavení nakonec o půlnoci pátrání odvolali a rozhodli se v něm pokračovat za svítání.   

Druhý den ráno kolem půl osmé narazil jeden z pátračů na něco, co zprvu považoval za hromadu hadrů, ležící na zemi v uličce za Duke Street. Když se k ní přiblížil, uviděl, že se jedná o zkrvavenou mrtvolu mladé dívky. Freda byla vystavena krutému útoku. Následná pitva měla odhalit, že byla znásilněna a poté umlácena k smrti. Předpokládalo se, že vražednou zbraní byla sekera. Čas smrti byl stanoven na časné ráno předchozího dne. Protože místní policie neměla s tímto typem zločinu žádné zkušenosti, vyslal Scotland Yard k vyšetřování dvojici detektivů. Ti se brzy zaměřili na Harolda Jonese, který byl, pokud se dalo soudit, posledním člověkem, který Fredu viděl živou. Jones nadále přesvědčoval o své nevině, ale poté, co se přihlásila svědkyně, která tvrdila, že v sobotu ráno slyšela z Mortimerových kukuřičných skladů dětský křik, provedla policie prohlídku objektu. Našli tam Fredin kapesník a také sekeru, která podle detektivů mohla být vražednou zbraní. Harold Jones byl poté obviněn z vraždy.   

Jones stanul před soudem v Monmouthu 21. června 1921. Případ proti němu však byl čistě nepřímý a zdaleka ne neprůstřelný. Policie měla k dispozici Fredin kapesník, sekeru (která mohla, ale nemusela být vražednou zbraní) a svědkyni, která tvrdila, že možná slyšela křik. Není překvapením, že byl Jones zproštěn viny. Málokdo by čekal, že se Harold Jones dočká návratu domů. Obyvatelé Abertillery, že nikdo z nich nemohl spáchat tak barbarský zločin, uspořádali průvod s dechovkou a transparenty rozvěšenými po ulicích. Jones byl vyzdvižen do výšky ramen a nesen městem. Jedním z těch, kdo ho vítali s největším nadšením, byl jeho soused George Little. "Výborně, synku. Věděli jsme, že jsi to neudělal," nechal se slyšet Little. Tato poznámka se mu měla brzy vrátit. Pouhých 17 dní po triumfálním návratu Harolda Jonese do Abertillery se ztratila další mladá dívka. Jedenáctiletá Florrie Littleová - byla dcerou souseda, který Jonese tak nadšeně přivítal.

Harold Jones v pozdějším věku

Tentokrát se pátrání rozběhlo okamžitě a Jones byl mezi těmi, kdo Florrii hledali v ulicích a na venkově. V té době policie začala provádět domovní prohlídky a chodila od domu k domu. Haroldův otec Phillip je ochotně vpustil do svého domu a právě tam našli pohřešovanou dívku, jejíž tělo bylo ukryto na půdě, s podříznutým hrdlem. Pitva později prokázala, že byla také znásilněna. Když se senzační zpráva o nálezu začala šířit městem, byl Harold Jones na ulici zatčen. Tentokrát nic nezapíral. Přiznal, že Florrii vylákal k sobě domů a podřízl jí hrdlo. Pak ji držel nad kuchyňským dřezem, dokud nevykrvácela. Jones doufal, že se těla zbaví, ale jeho rodiče se nečekaně vrátili domů a on byl nucen mrtvolu ukrýt na půdě. O chvíli později zaklepala na dveře Florriina matka a zeptala se, jestli Florrii neviděl. Jones jí klidně řekl, že dívku neviděl. Pak se jí zeptal, jak se daří jejímu malému synovi, který byl nemocný, a popřál chlapci brzké uzdravení.

Načasování Jonesovy druhé vraždy bylo náhodné (alespoň pro něj). Kdyby Florrii zabil o dva měsíce později, téměř jistě by skončil na šibenici. Takto mu však chybělo jen málo do šestnáctých narozenin, a proto nemohl být potrestán smrtí. Při dalším soudním procesu v Monmouthu v listopadu 1921 se Jones přiznal k vraždě Florrie Littleové a přiznal se také k zabití Fredy Burnellové. Zdálo se, že je hrdý na to, že při první vraždě přelstil policii. Uvedl, že poté, co se zúčastnil Fredina pohřbu, si zahrál kulečník, pak se najedl, šel spát a dobře se vyspal. Vůbec mu to nevadilo. Na otázku ohledně jeho motivu Jones odpověděl:

"Měl mě v moci démon. Oči a mozek mi oslepilo oslepující světlo, které dalo povel "Zabij!" - a já to udělal."

Harold Jones byl držen v londýnské věznici Wandsworth až do svého konečného propuštění v prosinci 1941, načež okamžitě zmizel. Podle nepodložených zpráv navštívil v pozdějších letech místa svých vražd v Abertillery. Jones zemřel v roce 1971 na rakovinu. Je pohřben na hřbitově Hammersmith v západním Londýně.

-pokračování-

Další díly