HISTORIE PODZEMNÍCH STAVEB, TUNELŮ A MĚST: OD AMERIKY PŘES EGYPT A RAKOUSKO AŽ PO ASII (15)
Cheyenne Mountain Complex, USA
Komplex Cheyenne Mountain je chráněné podzemní zařízení uzavřené pro veřejnost, které se nachází v Cheyenne Mountain v jihozápadním cípu města Colorado Springs ve státě Colorado. Tento unikátní koncept silně opevněného velitelského a řídicího centra byl realizován na vrcholu studené války koncem 50. let jako ochrana proti sovětským dálkovým bombardérům. Komplex, který vykopal "Armádní inženýrský sbor", byl plně zprovozněn 6. února 1967 jako "Centrum bojových operací Severoamerického velitelství pro leteckou a kosmickou obranu" (NORAD). Podle "Ministerstva obrany" komplex udržuje a provozuje "Air Force Space Commando", přičemž NORAD a "United States Northern Command" (USNORTHCOM) zabírají asi 30 % plochy a asi 5 % denních operací.
V současnosti slouží jako náhradní velitelské středisko pro NORAD a USNORTHCOM a také jako výcvikové středisko pro personál. Co dělá z komplexu Cheyenne Mountain jednu z nejbezpečnějších budov na světě?
- Komplex Cheyenne Mountain se nachází pod 600 metry žuly.
- Komplex má šest tunelů a každý z nich je vysoký tři patra.
- Komplex je zabezpečen proti seismické aktivitě a jaderným výbuchům a je zesílen proti útokům elektromagnetickým pulsem
- Části Cheyenne Mountain byly vizualizovány ve velkých hollywoodských produkcích, jako je Hvězdná brána.
- Zavření dvou hlavních dveří vedoucích do komplexu trvá asi 45 sekund.
- Tloušťka výbušných dveří je 5,63 metru a jejich hmotnost přesahuje 20 tun.
- Dveře se zavírají pouze v naléhavých případech; během 11. září byly zavřeny pouze jednou.
Hlavní komory: Komplex byl navrtán na dvou hektarech pod 600 metry žuly. Je zde 15 třípodlažních budov, které spočívají na systému obrovských pružin, jež je chrání před pohybem, například při zemětřesení nebo výbuchu.
Více než 1 000 pružin brání tomu, aby se budovy pohnuly o více než centimetr. Komplex Cheyenne Mountain je jediným certifikovaným zařízením ministerstva obrany ve velké hloubce, které je schopné odolat EMP. Je zde umístěno několik dočasných lůžek pro většinu zaměstnanců, včetně apartmánů pro významné úředníky v rámci komplexu. Mezi další zařízení patří obchodní dům, jídelna a zdravotní střediska uvnitř i vně komplexu.
Výbuchové dveře: Komplex vydrží jaderný výbuch o síle 30 megatun na vzdálenost pouhých 2 kilometrů. Má také sadu 25tunových výbušných dveří. Oddělení pozemního stavitelství je chráněno za dalšími dveřmi proti výbuchu. Tyto dveře jsou navrženy tak, aby je bylo možné v případě potřeby snadno odemknout. Pokud komplex zasáhne jaderný výbuch, dveře vydrží tlakovou vlnu. Komplex má také systém výbuchových kohoutů s unikátními filtry, které zachycují biochemické, radiologické a jaderné kontaminanty ze vzduchu.
Mimo areál: Mimo areál se nachází parkoviště, hasičská stanice a rekreační zařízení včetně státního parku Cheyenne Mountain, piknikových ploch, hřiště na raketbal, softbalové hřiště, volejbalové hřiště a basketbalové hřiště. Vojenská brána omezuje používání silnice NORAD Road od křižovatky na státní silnici 115.
Podpůrná oblast: Zařízení má vlastní elektrárnu, systém vytápění a chlazení a zásobování vodou. Horské prameny produkují více vody, než základna potřebuje. Nádrž o objemu 5,6 milionu litrů zajišťuje dostatek vody pro potřeby zařízení i v případě požáru. Jako chladič slouží velká nádrž na vodu. K dispozici je také obrovská nádrž na naftu a obrovská baterie s nouzovými generátory. Komplex Cheyenne Mountain má několik středisek, která provádějí činnosti v oblasti raketové, atmosférické a kosmické výstrahy.
.jpg)
Tato operační střediska zahrnují:
Letecké operační středisko (AOC)
AOC podporuje průběžnou kontrolu vzdušného prostoru v Severní Americe s cílem zabránit přeletům nepřátelských letadel. Středisko ročně sleduje více než 2,5 milionu letadel. Shromažďuje a kombinuje vyšetřovací údaje o letadlech podezřelých z přepravy drog, která přilétají do severoamerického regionu nebo v něm operují, a poskytuje je protidrogovým organizacím.
Středisko varování před raketami (MWC)
Toto středisko identifikuje odpaly raket po celém světě a určuje, zda představují riziko pro severoamerický region.
Středisko řízení vesmíru (SCC)
Systém SCC detekuje a sleduje všechny syntetické objekty v prostoru. V současné době sleduje více než 8 000 položek, včetně ztraceného nákladu, raketových stupňů a trosek. Určení polohy a umístění těchto předmětů podporuje řadu oblastí mise, včetně předcházení kolizím pro tým raketoplánu.
Kombinované velitelské středisko NORAD / USSPACECOM (CCC)
CCC funguje jako centrum pro všechny činnosti v rámci operačních středisek. Poskytuje koordinaci a vedení operačním střediskům misí. Rovněž poskytuje výstrahy a hodnocení útoků na severoamerický region nebo jeho spojence národním velitelským orgánům (NCA), USSTRATCOM a dalším.
Kombinované středisko pro sledování zpravodajských služeb (CWIC)
CWIC funguje jako varovné centrum pro globální zastrašování z vesmíru, raketové a strategické letecké aktivity, stejně jako pro geopolitické turbulence, které by mohly narušit severoamerické a americké síly/zájmy v zahraničí. Zaměstnanci shromažďují informace, které pomáhají všem operačním střediskům komplexu Cheyenne Mountain při vyšetřování událostí a podporují rozhodovací orgány NORAD a USSPACECOM.
Národní výstražné zařízení (NWF)
NWF je výstražné středisko velitelství protivzdušné a kosmické obrany USA pro civilní obranu, které poskytuje "Federální agentuře pro řešení mimořádných událostí" (FEMA) přístup k výstražným údajům. V případě útoku by středisko spustilo výstrahu národního varovného systému.
Středisko vesmírných a výstražných systémů (SWSC)
SWSC řídí údržbu a vývoj kritického softwaru a plní operační požadavky pro NORAD a USSPACECOM. V současné době je uloženo více než 12 milionů řádků kódu ve 34 různých operačních systémech ve 27 různých jazycích.
Středisko pro podporu počasí (SOLAR)
Toto středisko se nachází v budově 1470 na letecké základně Peterson (AFB). Monitoruje místní a globální vývoj počasí a podává zprávy řídicímu středisku.
Program Cheyenne Mountain Upgrade (CMU)
Program CMU modernizuje prvky balistických raket, letectví a velitelského centra v rámci zařízení. Modernizuje také komunikační a výstražné prvky v "Národním vojenském velitelském centru" (NMCC), "Strategickém velitelství USA" a dalších místech, čímž poskytuje nové schopnosti. Zahrnuje robustní alternativní středisko výstrahy před raketami pro komplex na letecké základně Offutt v Nebrasce. CMU podporuje vojenskou koncepci "Sboru náčelníků štábů" (Joint Chiefs of Staff) týkající se celoplošné obrany vlasti a zvyšuje schopnost civilního a vojenského vedení země rychle a přesně korelovat informace o integrovaném taktickém varování/vyhodnocování útoků (ITW/AA) a tyto informace připravovat a provádět.
.jpg)
proti-explozivním dveřím (v pozadí), za nímž
odbočuje boční tunel a přístupový tunel k hlavním komorám
Co dělá z komplexu Cheyenne Mountain jednu z nejbezpečnějších budov na světě?
Ačkoli NORAD po rozpadu Sovětského svazu v roce 1992 zrušil svou "jadernou hlídku", komplex je stále plný elektronických a personálních zařízení pro řízení teroristických a kybernetických útoků a také dělostřelectva.
Zaměření a vybavení NORAD se rozšířilo tak, aby odpovídalo hrozbám moderní doby. Velká část jeho bezpečnosti spočívá v základech zařízení. Skutečnost, že leží 600 metrů pod povrchem hory Cheyenne, chrání komplex před leteckým útokem. Vzhledem k tomu, že pro vytvoření komplexu museli vrtaři rozdrtit více než 693 000 tun žuly, je pozoruhodný už jeho samotný vstup. Komplex je chráněn dvěma obrovskými dveřmi proti výbuchu z betonu a oceli, z nichž každá je 1 metr silná a váží 23 tun. Jádro tvoří síť šesti tunelů o šířce až 12 metrů a výšce tří podlaží. Tyto tunely obsahují dobře propojené budovy z ocelových desek umístěných na obřích vinutých pružinách, které pohlcují otřesy způsobené jaderným výbuchem nebo seismickou aktivitou. Žula a ocel také chrání elektroniku před škodlivými pulzy elektromagnetické energie vznikajícími při jaderných explozích.
Pokud EMP zasáhne horu, může snadno vyřadit vše v okolí. Uvnitř zařízení však zůstávají superpočítače a linky, které je napájejí, v bezpečí. Skalní kryt oslabuje elektromagnetické vlny spolu s kovovými budovami, které fungují jako obří Faradayova klec. To jsou, chcete-li, tvrdá fakta o této instalaci. Dále se spekuluje o tom, co se v hoře neoficiálně skrývá. Web onlyinyourstate.com uvádí:
"Po staletí lidé uvažovali o možnosti existence mimozemšťanů a o tom, zda na jiných planetách existuje život. Jak se to zkoumá a měří? Kromě pozorování oblohy a hledání UFO to nikdo neví jistě. Přesto má téměř každý nějakou teorii, včetně toho, co lidé z NORAD - alias coloradské "Area 51" - skutečně vědí o mimozemšťanech a podobně. NORAD byl založen v roce 1958 jako Severoamerické velitelství protivzdušné obrany a vždy byl pro USA i Kanadu tajemným, ale nepostradatelným místem, které chránilo kontinent před možnými útoky ve vzdušném prostoru, na vodě nebo na zemi. Vládní organizace, která je nyní známá jako Velitelství severoamerické protivzdušné a kosmické obrany, prošla od dob studené války dramatickým vývojem a nyní má za úkol vyhledávat nejen lidské hrozby, ale i hrozby jiného druhu".
Podle populární legendy má NORAD, který je ukrytý v Cheyenne Mountain a skrývá kilometry tunelů a 13 třípatrových kancelářských budov a dvě dvanáctipatrové kancelářské budovy, nejen odrážet potenciální útoky, ale podle některých konspiračních teoretiků se zabývá i mimozemšťany a dokonce v bunkru skladuje těla mimozemských tvorů. Kromě mimozemšťanů z jiných planet někteří dokonce tvrdí, že NORAD obsahuje těla několika tvorů podobných Yettimu, což vysvětluje, proč je tak těžké najít a potvrdit chybějící článek evoluční teorie. Kde vědci a další vládní pracovníci našli tyto záhadné tvory? Zdá se, že nikdo nezná odpověď, ale téměř každý teoretik nyní dokáže určit jejich polohu: Horský komunikační komplex NORAD v Cheyenne. Některé zdroje uvádějí, že tunely vedou z Cheyenne Mountain na další podzemní základny po celé zemi, včetně mezinárodního letiště v Denveru a základny Dulce.
-pokračování-