HLAVNÍ MĚSTO TARTARIE (2)
Zde je mapa ze 14. století (jak tvrdí badatelé) - Katalánský atlas. Najdeme si Asii. Co tam vidíme?
Na samotném severu v té době známé části Asie je horami ohraničený region „Gog a Magog“, kde jede na koni slavnostně oblečený král, za ním jedou dvořané - vousatí, v typických středověkých ruských čapkách. Na vlajícím praporu je okřídlená bytost s ocasem, zřejmě drak nebo griffon (jako na vlajce Tartárie). Vlevo od panovníka je napsáno něco o "Gog a Magog", ale je těžké vyluštit co. Král (zřejmě samotný chán) drží v ruce hůlku se zlatým zakončením podobným heraldické lilii. Chán i jeho poddaní mají evropský vzhled s rusými vlasy a vousy.
V sousední oblasti, která je také obklopena horami, je zobrazen Alexander - dvakrát. Jednou je nakreslen, jak drží v ruce větvičky se zlatými lístky-mincemi, které se sypou do stran. Alexandr je obklopen šlechtici, jedním z nich je kněz (odhadnuto podle pokrývky hlavy typické pro katolické papeže). Oblečení a klobouky dvořanů jsou spíše evropské. Napravo stojí několik mnichů s nimbusovými účesy, v té době obvyklými mezi duchovními katolické církve.
Podruhé je Alexander Veliký v téže oblasti – "vajíčku“ – zachycen, jak ukazuje prstem na město nějakému démonovi. Podle překladu, který nalezneme v článku „Překlad do ruštiny Katalánské mapy a mapy Fra Mauro“ (https://www.kramola.info/blogs/letopisi-proshlogo/perevod-na-russkiy-katalanskoy-karty-i-karty-fra-mauro) tu stojí, že chytrý Alexandr zde uzamkl Gogy a Magogy; nechal pro ně odít dva trubače, které ještě do XVI. století občas zobrazovali na mapách někde v horách poblíž Kataje. Kdo ví, možná právě zde neznámé události způsobily smrt velkého vojevůdce. Vždyť národ Goga a Magoga začal budovat impérium, ale Alexandr zmizel oslavovaný Evropany. Jen několik měst a městeček zůstalo z bývalé slávy vojevůdce.
Mimochodem hned vedle, pokud přeskočíme pohoří, najdeme město Chanbalech nadepsaný „Chanbalech Velkého chána Kataja“ a také samotného chána – rusobradého chlapa se zlatou korunou, který drží žezlo s „a la fleur-de-lis“. Šaty má volné, koruna je klasická. Zajímavá je skutečnost, že vládce Kataje (v tomto případě, pokud to bereme doslovně, až do té doby jen Kataje-státu) sedí na trůnu, ale nikoli v lotosové pozici jako vládce Turecka (nebo co to bylo v té době) nebo Afriky. TAK vypadal chán, pánové kamramani, nelžete lidem, nezobrazujte chány Tartarů jako šikmooké mouly oblečené v kůži! A toto není jediný obraz chána na mapách a v knihách až do XVIII. století.
Zde vidíme, že na mapě z roku 1375 (pokusme se věřit ve správnost tohoto data) Tartárie ještě není ve světě zaregistrována jako stát, ale Kataj je. Najít slovo "imperátor" se mi nepodařilo, ale často se píše, že "chán" je slovo v místním dialektu a znamená "imperátor". A přesto slovo "Tartaria" tady nenajdeme. Západní kartografové 16. - 17. století píšou, že tento stát byl založen Čingischánem v roce 1290 (bohužel nemohu najít mapu, která by obsahovala toto datum, ale existuje a kdo bude hledat, určitě najdete). Teoreticky je možné, že v oněch časech šla zpráva o vytvoření nového státu z Asie do Evropy téměř sto let. A možné je i to, že skutečná doba vzniku Tartárie je XIV. století a ne konec (a už vůbec ne první polovina) XIII., jak to tvrdí novodobá historie (ona obecně ráda všechno dělá starší).
Vidíme tedy, že dobytí přišlo z Kataje, země Goga a Magoga, která existovala v době Alexandra Velikého (to je o něco dříve než v XI. století naší éry). Hlavním městem Kataje, rezidencí chánů, bylo město Chanbalech (takové jméno se častěji objevovalo na mapách 14. - 15. století) a nacházelo se v blízkosti původních čínských zemí.
Na daleko starších exemplářích map neexistuje ani Peking ani Velká čínská zeď (https://www.kramola.info/tag/velikaya-kitayskaya-stena), o níž historici rádi tvrdí, že se v té době stavěla už nejedno století. Je divné, že o takové velkolepé stavbě tehdejší západní kartografové nic nevěděli. O Velké čínské zdi, která byla postavena kvůli nájezdům Tartarů, se dozvěděli až později. Nalézáme ji na mapách zhruba od XVI. století. Také na žádné mapě není Čína zakreslena jako velká država, jako obrovská říše. Hranice Číny probíhaly po Velké čínské zdi, to znamená, že tato země nebyla velká. Místo, kde se nyní nacházejí pozůstatky tartarského hlavního města, bylo zabráno rozšiřujícím se čínským státem až později.
Podívejme se, co se ještě podle Fra Maura nacházelo v oblasti Kataje v 15. století.
Marco Polo o Kataji a Chanbalyku
Zmiňme se ještěo tom, co píše o hlavním městě Tartárie Marco Polo, který v průběhu dlouhých let žil u dvora chána Chubilaje údajně v závěru XIII. století, což je, jak víme, málo pravděpodobné, když bereme v úvahu neustálé posuny dat v současné oficiální historii světa. Nejspíš, pokud můžeme věřit středověkým autorům, že Tartárie byla založena v roce 1290 Čingischánem, pak vychází, že jeho vnuk chán Chubilaj vládl zhruba v polovině XIV. století, tedy přibližně kolem roku 1350. Na mapách tohoto období, například v Katalánském atlase z roku 1375, však Tartárie ještě není. Vezmeme-li v úvahu, jak rychle se asi mohla na Západě objevit informace o Východě, je to zcela pochopitelné. Nejspíš chán Chubilaj i Marco Polo žili později, než jim historie připisuje, asi tak o sto let.
A co že píše Benátčan Marco Polo o hlavním městě? Nebudu se tím podrobněji zabývat. Připomenu jen, že na přístupu k městu stál dvanáctimílový most, v Chambalyku bylo postaveno a fungovalo tři tisíce staveb pro veřejné potřeby, rovněž je známo, že v hlavním městě pracovalo několik tisíc prostitutek. Marco Polo ve svém popisu Tartárie té doby také věnuje pozornost fontánám, sadům chána, dolům zlata a stříbra, pavilonu chána, palácům a krásným místům Chambalyku.
V další části seriálu se bude hovořit o tom, co mají společné města Chambalu a Šambala kromě podobného jména, a také o tom, jak a proč zmizelo toto město z obecně přijímané historie.
-pokračování-
(c)2018 Translation: Vlabi (pro Matrix-2001.cz)