KARDINÁLNÍ INKARANCE (24)
Věštkyně také vzpomíná na rituál, který její babička prováděla vždy, když v domě nepanovala harmonie a děti si hrály a nechtěly jít spát. Vzala hrst fazolí do hrnku a chodila po domě, třásla fazolemi a odříkávala zvláštní zaklínadlo.
Elena Grafská: "Od pradávna v Rusku existoval takový rituál - vzali obyčejný železný hrnek a fazole, měl jich být sudý počet, ale z nějakého důvodu jich vždycky vzali 22 kusů. Mohl to být hrách, fazole, boby. A přikrývali to jenom levou rukou. Začali obcházet dům po směru hodinových ručiček a bouchali do toho. Moje babička vždycky říkala: "Musíme zahnat démony." Vzala hrnek, přikryla ho rukou a začala chodit kolem domu a odříkávala zaklínadlo".
Podle nauky o bereginech pomáhalo takové "klepání" fazolemi po domě přitahovat štěstí a bohatství. Další unikátní popisy rituálů zdědila Elena Bělenková po své babičce. Ve většině z nich má hlavní místo obyčejná sůl. Pracovat se solí měla nejstarší žena v rodině. Se solí se dělala zaklínadla. V dávných dobách - zapomenuté slovanské. Později - církevní, pravoslavné.
Elena Bělenková: "Na Štědrý den jsem vzala obyčejnou hrubou sůl, ve 12 hodin jsem ji vysypala na hromádky, zapálila kostelní svíci a třikrát jsem na tuto sůl odříkala modlitbu Páně. A tato sůl už byla považována za spikleneckou. Pak jsem ji vložil do bavlněného sáčku a nyní ji lze používat".
Solí se posypával okenní parapet, aby se do domu nedostala smůla. Dávali ji pod polštář, aby zahnali špatné myšlenky a nespavost.
Elena Belenková: "Má to odstranit nějaké zlé oko nebo něco zlého. Když přijdou nějací cizí lidé, je třeba nasypat tuto sůl do otevřeného brčka a položit ho doprostřed stolu - odstraní to veškerou negativitu, která bude přítomna".
V Rusku byla více ctěna černá sůl. Byla v každém domě. Recepty na její výrobu byly po staletí zapomenuty. Zachovaly se jen v odlehlých vesnicích. Sergej Krasnov vzpomíná, jak jeho prababička vařila černou sůl v ruské peci.
Sergej Krasnov, výrobce černé soli: "Připravovali jsme ji v ruské peci. Vzali jsme žitný chléb, smíchali ho s kamennou solí. Pak kvásek, určité bylinky a vzniklo těsto. Vše se zabalilo do lněného materiálu a vložilo do pece na březové dřevo. Teplotní režim pečení je velmi vysoký - asi 900 stupňů".
Černá sůl byla považována za zvláštní magický prášek. Zbavoval mnoha neduhů. Dnes existuje vysvětlení magického účinku černé soli.
Sergej Krasnov se podělil o své zkušenosti:
"Pokud se člověk vydal na dlouhou cestu nebo putování, tuto sůl si vzal s sebou, to znamená, že to byl zároveň amulet. Člověk s ní odcházel a vracel se s ní. Vzhledem k tomu, že sůl byla kalcinována při vysoké teplotě v peci, změnila svou molekulární strukturu. Nepřitahuje tedy k sobě vodu tolik jako bílá sůl. Je nasycena draslíkem, vápníkem, manganem a stopovými prvky".
Věda se přiblížila k rozluštění tohoto rituálu. Faktem je, že sůl je krystalický minerál. Je známo, že krystaly si dokáží zapamatovat a uchovat neuvěřitelné množství informací. Není vyloučeno, že i na energetické úrovni. Je docela dobře možné, že sůl nabitá bereginyou vytvořila zvláštní pole ovlivňující lidi se špatnými úmysly. V Kostromské gubernii se dochoval lidový recept na kouzelný chléb. Hospodyně vzala hrubou kamennou sůl a přidala ji do žitného těsta. Pak přidala tři nebo čtyři hrsti sušené máty, kopru nebo oregana a dala péct do trouby. Pečený bochník vyzařoval neobyčejnou, božskou vůni. Měl se vyndat, když úplně ztmavl. Byl považován za léčivý. Zvláště často se pekl na konci zimy, kdy docházely veškeré zásoby potravin. Žitný bochník s černou solí poskytoval ochranu před nejrůznějšími nemocemi, navracel sílu a pozvedal náladu.
Nejdůležitější dovedností každé bereginy spočívala ve vědění, jak a kdy používat léčivé bylin. Některé z nich pomáhaly uzdravovat nemocné. Jiným se přisuzovaly čistě magické vlastnosti. Za skutečně magickou rostlinu byla považována odolenka - tak se ve starém rukopisném herbáři jmenuje bílá lilie. Naši předkové věřili, že poráží zlé síly. Pomáhala také pocestným, aby se na dlouhé cestě neztratili. Natalia Zamjatina, agronomka botanické zahrady 1. Sečenovovy moskevské státní lékařské univerzity:
"Odolen byla považována za nezbytnou, abyste si ji vzali s sebou na jakoukoli cestu, aby vás uchránila na cestě před všemi obtížemi, před lupiči a vůbec, aby vám přinesla štěstí".
Také nauka obavnitsy-behyni přisuzovala mystické vlastnosti merbenniku vrbovému, lidověji známému jako plakun-tráva. Rostlina totiž uvolňuje kapky, které stékají po listech a vypadají ze straby jako slzy.
Taťjana Kovalyová, fytoterapeutka:
"Faktem je, že často před deštěm, když je půda nasycená vlhkostí a rostliny cítí, že teď bude pršet, dochází k určité regulaci. Nepotřebuje další vláhu, aby kořeny nezahnívaly. A rostlina tak svým vnitřkem a kanálky vodu odvádí. Takto se vědecky vysvětlují plačící rostliny".
Ale v dávných dobách si lidé slzy plačící trávy vysvětlovali po svém. Když Panna Maria oplakávala Ježíšovo ukřižování, její slzy dopadly na zem a proměnily se v merlíkovitou trávu. Tato bylina se používala při úkladech proti zlé moci - tím, že bylina plakala, získávali beregini moc nad světem duchů, ničili kouzla nepřátel a léčili nemoci.
Natalia Zamjatina: "Plakunová tráva byla považována za potřebnou hlavně při vymítání démonů. Zaháněla všechny ďábly, čarodějnice, všechny nečisté síly. A sbírala se na Ivana Kupalu".
Po přečtení zvláštních zaklínadel se plakun-tráva zavěšovala nad dveře obydlí nebo se dávala pod práh. Také při magických rituálech se používal její kořen, který se vykopával rukama. Kolem kořene se pak obtočil snubní prsten a zavěsil se doma jako amulet.
Elena Korsunovová, docentka katedry fytoterapie PFUR, vysvětluje:
"Zavěšuje se pro zachování klidu v rodině, pro manželskou pohodu. A kořen červené větvičky ve tvaru merbeníku se dával do chléva. Pomáhal zkrotit hospodáře, pomáhal v domácnosti, aby bylo všechno v pořádku, nic se neztratilo".
Také na magický den zvaný Kupala vykopali obyčejný křen. V lidových receptech se zachovalo poznání, že nejen kořen, ale i listy jsou považovány za léčivé. Od pradávna se dávají do nakládaných okurek. Křen skutečně ničí bakterie. Listy však dávají veškerou svou sílu kořenu kořene jen jednou za rok.
Naděžda Groznová, fytoterapeutka: "V den Ivana Kupaly by se mělo nakrájet pět listů křenu, dvacet minut povařit a nálev vypít. Tímto způsobem lze léčit játra, cirhózu a mnoho dalších velmi závažných onemocnění".
Beregini léčil bylinkami nejen nachlazení, ale i vážné nemoci. Naturopatická lékařka Elena Vitalievna Svitko pracuje s bobulemi celý život. O jejich prospěšnosti ví z první ruky. Je těžké si to představit, ale díky jahodám porazila krátkozrakost.
"Když mi bylo pět let, nasadili mi brýle. Měla jsem složitou oční vadu - astigmatismus a krátkozrakost - a zhoršovalo se to. Přestože táta i máma jsou akademici, nikdo mi nedokázal pomoci. A pak dole, v přízemí, bydlela stoletá bylinkářka Baba Pina, která, když mě viděla v brýlích, začala mámu velmi hanět a řekla: "Vidíš, je mi 105 let. Jím jahody a piju odvar z jahodového listí."
Bylinkářka doporučila jíst čerstvé jahody a pít odvar. Elenina maminka vařila jahodový keř vařící vodou spolu s kořeny a dělala to na radu bylinkářky při dorůstajícím měsíci. V tomto období získávají jahody zvláštní sílu. Zní to fantasticky, ale dítěti se začal zlepšovat zrak. Na brýle se brzy zapomnělo. I dnes se Elena Svitko může chlubit svým zrakem. Recepty starých bereginů jí přišly vhod. Odkud se vzaly všechny tyto magické rituály? Kde jsou počátky tajemného kultu obavnic? Jací bohové a bohyně je zaštiťovali a co za tím vším stojí? Badatelé se přiklánějí k názoru, že beregini uctívali Makošu - ženskou bohyni, která spřádá nit osudu.
Dmitrij Pankratov, badatel slovanské kultury, vypráví:
"Přisuzovalo se jí, že spřádá nitě. Podle toho tato příze může jít do hrudek - a život bude nerovný; může být rovnoměrná, může se přetrhnout dříve nebo později. A stejně tak se to všechno realizovalo v domácnosti, když měla hospodyně svůj kolovrat, věděla, že Makoš přísně sleduje přízi, kterou spřádá. Čím lepší přízi upřede, tím lepší bude pro celý rod. Makoš tká nit pro celý klan".
Bohyně však měla také tajný, čarodějnický kult. Jen bohyně osudu mohla pomoci změnit osud, pomoci najít spřízněnou duši, očarovat vyvoleného. Rituály uctívání Makoši se konaly za úplňku, kdy je ženská energie maximálně aktivována. Muži měli zakázáno nejen být těmto čarodějnickým rituálům přítomni, ale dokonce je zpovzdálí pozorovat.
Alexandr Bělov: "Pro muže je tabu vůbec vstoupit do této struktury, do této části ženského prostoru. Všechna tajemství Makoši jsou určena pouze ženám! Ženy, které setrvávají v rituálech bohyně Makoši, se ve svých rondelech dostávají do stavu změněného vědomí a pak se jim říká čarodějnice. Čarodějnice je v první řadě Makoša".
"Čarodějnice" doslova znamená matka, která ví. Nejmoudřejší žena v rodině. V Rusku se čarodějnicemi vůbec nenazývaly služebnice temných sil, ale ty, které věděly, jak léčit nemoci, jak pomoci dívce najít spřízněnou duši a vdané ženě zachovat manželské štěstí. Z generace na generaci - z matky na dceru - si čarodějnice předávaly svá tajemství. A když do Ruska přišlo dogma pravoslavné církve, byly starodávné vědomosti a jejich nositelé očerněni a anathemizováni. Lidé však stále věděli, kde čarodějnice žijí, a často se k nim obraceli o pomoc. Na konci svého života se birginka stala čarodějnicí. Žily dlouho, velmi dlouho, někdy přežily své muže a dokonce i své děti.
Když čarodějnice po výchově potomků splnila svůj úkol strážkyně rodu, opět se uchýlila do lesního příbytku - vychovávat nové obavnice. Pokud se případ odehrával daleko od makošských svatyní, kde pravděpodobně existovaly celé školy, nebylo nikdy mnoho žáků - jeden nebo dva. Nezapomeňte, že v pohádkách má bába Jaga někdy vnučku nebo neteř. Dívky byly odváděny do lesa, kde se léta učily rozumět řeči zvířat a ptáků, sbírat byliny, léčit lidi. Vždyť kdyby pracovaly na poli, nezbyl by jim čas. Vědomosti se předávaly vždy v rámci jednoho rodu - těm, které měly jasnější schopnosti pravé slovanské ženy, dcery velké bohyně.
Slovanské Amazonky
Jasné sluneční paprsky se prodíraly oknem a osvětlovaly statnou postavu slovanské krásky. Vasilisa Mikulišna stála uprostřed místnosti, jako by se připravovala na nějaký rituál. Vešla její sestra a pomohla dívce obléknout plátěnou košili vyšívanou červenými nitěmi. Nebyla to obyčejná košile - nosili ji válečníci před rozhodující bitvou s nepřítelem. Vasilisa se na sebe podívala v odrazu a zvedla meč. Již brzy tato kráska v mužském oděvu pojede na koni k velkému knížeti Vladimírovi, aby s ním bojovala ne o život, ale o smrt. Tento příběh se podle dávné legendy stal slovanské dívce Vasilise Mikulišně. V textu "Staroruských bylin" se píše, že měla neuvěřitelnou krásu a statnou, vpravdě mužnou postavu, dokázala střílet z luku a bojovat na meče rovnocenně s mužem. Proto badatelé nazývají Vasilisu první slovanskou Amazonkou, o níž se zmínky dostaly až do našich dnů.
Dmitrij Gromov, přední badatel Centra ruského folklóru, o ní říká:
"Byla to jedna z největších Amazonek. Vasilisa Mikulišna je postava z "Bylin" o bogatyni, která měla konflikt s knížetem Vladimírem, protože ten utiskoval jejího muže. A ona svého milého zachránila tím, že se převlékla do mužských šatů a přijela jako cizí rytíř na dvůr Vladimíra a bojovala tam s místními bogatyry".
Vasilisa předstoupila před knížete v mužské podobě a nazvala se zámořským vyslancem. Vladimír se však rozhodl hosta vyzkoušet a nabídl mu, aby se utkal s jeho lučištníky. Neuvěřitelné, ale dívka si snadno poradila s pěti nejlepšími lučištníky knížete.
Dmitrij Gromov: "A když Vasilisa zvítězila, kníže se zeptal, co chce, a dívka požádala, aby jejího muže pustili ven."
Tento příběh dodnes vyvolává u historiků mnoho kontroverzí, protože nejen že Vladimír Rudé slunce byl skutečnou historickou osobou, ale také za něj Rusko přijalo křesťanství. Od té doby byla role ženy v jakýchkoli záležitostech, kromě výchovy dětí a uctívání manžela, přísně omezena. Ve XX. století se však archeologům podařilo najít unikátní stopy dokazující existenci slovanských Amazonek.
Vladimír Petruchin, doktor historických věd:
"Skutečně se vypráví, že při taženích stejnojmenné Svjatoslavovy družiny byly doprovázeny ženami, které byly jako Amazonky a následovaly své muže do boje. To znamená, že válečníci bojovali společně s manželkami a dětmi, jen aby získali prostor civilizace".
V roce 1928 učinili sovětští vědci senzační objev. Při vykopávkách v místě Zemo-Achvala na pobřeží Černého moře našli pravěký pohřeb, v němž byl pohřben "kníže" v brnění a všeuměl. Podrobný průzkum kostry však ukázal, že tyto ostatky ve skutečnosti patřily ženě. Kdo byla tato slovanská Amazonka? Je to skutečně tatáž Vasilisa Mikulišna pohřbená v dávném hrobě!
Alexandr Bělov: "Smí žena nosit zbraně? Jistě, například bogatyrša-poljanica. Když se podíváme na kostry Svjatoslavových bojovníků v nejslavnější bitvě, kdy říká "jdu k vám", ve vykopávkách, soudě podle pánevních kostí, pozorujeme velký počet žen, a to ve vojsku nejjasnějšího slovanského knížete. Jak je to možné?"
Tím však objevy archeologů neskončily. V roce 1971 byl na Ukrajině nalezen neobvyklý pohřeb ženy, pohřbené se skutečně královskými poctami. Vedle ní ležela kostra dívky, stejně luxusně zdobená. Spolu s nimi do hrobu uložili zbraně a zlaté poklady a navíc dva muže, kteří zemřeli, jak vědci zjistili, "nepřirozenou smrtí". Je zde skutečně pohřbena skutečná královna Amazonek s otroky zabitými na její počest?
Říká Igor Bessonov, přední badatel Centra ruského folkloru:
"Byzantský spisovatel Lev Děkan vypráví o válce mezi Řeky a Svjatoslavem. Napsal, že když po bitvě u Dorostolu Řekové sundávali brnění z mrtvých ruských mstitelů, viděli, že v bitvě proti Byzantincům bojovaly společně s muži i ženy".
Legendy o Amazonkách existují nejen u Slovanů. O ženách bojovnicích vyprávějí téměř všechny národy světa. Muži se těchto žen báli a obdivovali je. Po mnoho staletí se tradují legendy o nepřemožitelných Amazonkách, které si antické bojovníky podmanily nejen zbraněmi, ale i krásou. Staří Řekové říkali, že království bojovných dívek je kdesi na východě. Jen málo lidí tam však bylo. Ti, kteří Amazonky alespoň jednou spatřili, na ně nemohli zapomenout. Srdce nejstatečnějších hrdinů zlomily vzpurné bojovné dívky. Nedávno historici našli ve spisech antického dějepisce Diodora Sicilského úžasné vyprávění o události, k níž došlo během velkých vojenských tažení císaře Alexandra Velikého. Po jedné z těžkých bitev u Hyrkánie na břehu Kaspického moře se velitel vrátil do stanu. Alexandr si již svlékl těžkou zbroj a usrkával z poháru vína, když se před ním náhle objevila krásná cizinka. Její pohled byl smělý a hrdý. Její štíhlé tělo pokrývala lehká tunika a na opasku jí visel krátký meč. Bojovnice však nepřišla k císaři bojovat.
Královna Amazonek Falestrija nabídla Alexandrovi uzavření neobvyklého spojenectví. Řekla, že by mu chtěla porodit dítě, protože slavný dobyvatel předčil svými výkony všechny muže a ona svou krásou a odvahou všechny ženy. Falestrije slíbila, že pokud se jí narodí syn, dá ho otci a dceru si ponechá. Podle pramene strávila královna Falestrije v táboře Alexandra Velikého třináct dní a po celou tu dobu velký vojevůdce téměř neopustil svůj stan. Při odchodu dostávala Amazonka od císaře štědré dary. Zda se jim narodilo dítě, není známo. Historickým faktem však je, že se císař s Amazonkami nepustil do boje a nezabral jejich území. Lehké jako vítr, nepolapitelné Amazonky podnikaly nájezdy na antická města a opět se vracely do své vzdálené země. Současníky udivovala jejich schopnost jezdit na koni bez sedla a zároveň přesně střílet z luku. A soudržnost akcí činila Amazonky neporazitelnými.
Alexandr Širokov, trenér smíšených bojových umění, se domnívá:
"Nesnažily se o potyčky v boji zblízka: vrhaly se a střílely z luků - vítězily obecně náporem a rychlostí, šlo o bodové partyzánské akce".
Kdo naučil Amazonky válečnému umění? Možná ne nadarmo se jim říkalo dcery Área, boha války? Podle starořecké legendy sestoupil Áres z Olympu, aby zjistil, která z pozemských žen se odvážila chopit zbraně a nechtěla už poslouchat muže. Jeho hněv však vystřídalo slitování, když spatřil královnu Amazonek Otru, stejně úchvatnou jako sama Afrodita. Ženské šaty nahradila lehkým koženým brněním a mečem vládla lépe než kterýkoli muž. Místo aby ji potrestal za neslýchanou drzost nezdárné ženy, daroval jí Áres svou lásku.....
Podle této starověké báje se bohu války a krásné amazonce narodila dcera Hippolyta. Od svého otce dostala zlatý pás zdobený drahými kameny, symbol moci a vojenské statečnosti. Spolu s ní zdědily Amazonky po Áresovi bojovou vášeň a nezkrotnou touhu po vítězství. Co je to - jen krásné legendy, nebo skutečná historie, skrytá pod rouškou tajemných mýtů? Historici z různých zemí jsou nuceni uznat - Amazonky nepochybně existovaly.
Janine Davis-Kimballová, archeoložka, ředitelka Centra pro studium euroasijských nomádů:
"Nejspolehlivějším důkazem jejich existence pro mě byla díla Hérodota, který psal o válkách Amazonek se Skythy. Skythové nakonec zvítězili a ukořistili Amazonkám dobytek a jurty. Tři dny pochodovali na východ a tři dny na sever, a tak založili nový stát."
Staří Řekové, Římané a Turci se s bojovnicemi na bitevním poli setkali nejednou. Tyto dívky nejenže si v odvaze nezadaly s muži, ale často se ukázalo, že jsou mnohem lstivější a obratnější. Jak dosvědčuje autoritativní starověký historik Hérodotos, Amazonky se nikdy nevzdaly, i když zdánlivě prohrály bitvu.
Valerij Chesnok, vedoucí vědecký pracovník archeologické muzejní rezervace "Tanais":
"Zde je epizoda, o které vypráví Hérodotos: Řekové je v jedné z potyček s Amazonkami zajali na lodi a pluli po Pontu Euxinus - to je Černé moře. Amazonky je hodily do moře, nechaly je plavat s delfíny a samy, protože nevěděly, jak loď řídit, byly zmatené. V ústí řeky Tanais je vyvrhla bouře a oni se vrátili do vlasti svých předků".
Kde však tuto dávnou vlast předků hledat? Kdo byly ony legendární Amazonky, které nechtěly poslouchat lidi? Archeologické nálezy dokazují - království Amazonek skutečně existovalo. A ne někde a na území Ruska! Ve třiceti kilometrech od Rostova na Donu, poblíž ruin starověkého města Tanais, se už v roce 1994 objevilo první úžasné pohřebiště. Mladá dívka byla pohřbena spolu se zbraněmi. Vedle jejích ostatků ležel štít a krátký meč - akinak. Kosti dívčiných nohou byly pokroucené od neustálé jízdy na koni - jasná známka příslušnosti ke kočovným válečníkům.
Do dnešního dne zde bylo objeveno asi 800 starověkých pohřbů. To znamená, že byly nalezeny ostatky celé skupiny dívčích bojovnic, jak se s námi podělil Valerij Čeznok:
"Jsou tu stovky pohřbů, včetně žen se zbraněmi. Takže v budoucím muzejním projektu to všechno bude ukázáno a o všem se bude vyprávět".
Byla tajemná Amazonie na dolním toku Donu? Valerij Česnok o tom vůbec nepochybuje. Je přesvědčen, že bojovnice žily na území dnešního Ruska. A to bylo podle historických měřítek v nedávné minulosti. Na mapě, vypracované v 16. století pro císaře Karla V. Habsburského, je ještě vyznačena země pod názvem "Amazonym".
Valerij Čeznok: "Řece Don se v dávných dobách říkalo "řeka Amazonek" a na starých středověkých mapách se někdy takto píše - Amazonka, řeka Amazonek".
V X. století přijel na Kyjevskou Rus vyslanec byzantského císaře Nikefora Fokase, urozený patricij Kalokir. Soudě podle záznamů, které zanechal, byl šlechtic ohromen pořádky panujícími na dvoře kyjevského vládce. Velkokníže Svjatoslav Igorevič, jehož život byl kvůli nekonečné válce s Drevljany neustále ohrožen, svěřil svou obranu ženám. Obklopovaly ho mladé sošné dívky vyzbrojené meči a luky. Po celou dobu, kdy trvalo jednání s byzantským vyslancem, se bojovnice zdržovaly v blízkosti knížete. Následovaly ho i během vojenských tažení. Co přimělo kyjevského místodržitele k takovému jednání? Předčily válečnice na Rusi muže ve vojenských dovednostech? Historici se domnívají, že tyto ženy byly přímými potomky právě Amazonek, které kdysi svými nájezdy děsily staré Řeky, Římany i Turky.
Alexandr Širokov: "Převažovaly mezi nimi především jezdkyně na koních a odtud všechny varianty jízdního boje."
Ukazuje se, že ženské vojenské jednotky existovaly v Rusku i před několika málo stoletími. Během slavného obléhání Azova v roce 1641 se kozácké jezdkyně účastnily bitvy s Turky. Paša Husajn-Deli, který vedl osmanskou armádu, napsal sultánovi, že i ženy v Azově představují pro jeho janičáře velké nebezpečí. Výborné jezdkyně byly rychlé a přesné v lukostřelbě, nepřítele obklíčily během několika vteřin. Ruské Amazonky, které fyzickou silou zaostávaly za muži, je porážely s pomocí ženské lstivosti.
Andrej Sinělnikov: "Toto je slavný kozácký kruh. Koně cválali, pak se otočili, předstírali ústup, a když je pronásledovali, otočili se a pronásledovatele zabili lukem. To nikdo nedokázal. To byly Amazonky!"
Jak tedy žily starověké Amazonky? Na tuto otázku dnes mohou odpovědět vědci. Slavný italský obchodník a cestovatel Marco Polo podnikl ve XIV. století cestu na Východ. Po návratu do vlasti sepsal "Knihu o rozmanitosti světa". Jsou v ní i informace o Amazonkách. Podle Marca Pola žily bojovnice odděleně. Jednou ročně - od března do května - se však setkávali s mladíky ze sousedních osad. Schůzky probíhaly přímo pod širým nebem. Podobné příběhy o Amazonkách si národy Kavkazu po staletí předávaly z generace na generaci.
Valerij Čeznok říká: "No, jak si představit třeba ženy bez mužů? Například v jihokavkazské verzi přicházely do kmenů k mužům, takříkajíc se s nimi spřátelily, zamilovaly se, pak otěhotněly, odešly kočovat, chlapci se vrátili do toho kmene a dívky si nechaly pro sebe".
Do osad Amazonek se však nevyplatilo chodit bez pozvání. Prameny uvádějí, že jediným pohledem dokázala kterákoli z nich proměnit nepřítele v kámen. Co je to za superschopnosti? Hypnóza? Nebo brilantní zvládnutí proslulého bezkontaktního boje, který je dnes téměř zapomenutým bojovým uměním? Co dělalo z Amazonek neporazitelné bojovnice? Jak dokázaly zastrašit celé armády? Podle jedné verze ovládaly systém starověkých znalostí. K jejich zvládnutí bylo nutné podstoupit dlouhý výcvik v uzavřené osadě - tři stupně zasvěcení, z nichž každý trval asi sedm let.
Andrej Sinelnikov: "Jedná se o okultně-esoterický systém bojových umění. Na prvních stupních se učili střílet z luku, sekat šavlí, jezdit na koni, vařit nějaké lektvary, a to trvalo šest nebo sedm let. Na druhém stupni se učili, jak se začít obejít bez mnoha věcí, to znamená léčit se ne lektvary, ale zaklínadly a tak dále a tak dále. Také šest nebo sedm let. A poslední, třetí část - šest sedm let -, kdy už je možné stáhnout šíp, zastavit šavli, přivést člověka k šílenství, to znamená ovlivnit ho silou vůle."
Legenda o Avdotji Rjazanočce se dochovala až do dnešních dnů. Údajně prostá křehká dívka se nebála odejít do Zlaté hordy ze zničené Rjazaně mongolskými Tatary. Chtěla zachránit své sestry ze zajetí. Jak je to možné? A není v tomto příběhu příliš mnoho záhad? Posuďte sami. Za prvé, Avdotja se vydala zachránit své blízké úplně sama. Za druhé, snadno překonala na tehdejší dobu obrovskou vzdálenost a dorazila do hlavního města Zlaté hordy - města Saraj-Batu. A nakonec neozbrojená, unavená z těžké cesty dosáhla rjazaňská prostá žena osobního setkání se samotným chánem Báthím. Jak se dívce podařilo přesvědčit nelítostného dobyvatele, aby propustil její sestry? Navíc, jak praví legenda, všichni, kdo byli v rjazaňské zemi zajati, byli od Hordy propuštěni. Pověst o této události se okamžitě rozšířila po celém Rusku. Že by Avdotja Rjazanočka využila magických znalostí Amazonek? Byla jednou z legendárních bojovných dívek? Jedna z těch, které prošly vážným výcvikem v osadě Amazonek?
Alexandr Širokov: "Samozřejmě, že si z dívek vybírali ty nejvhodnější pro boj, agresivnější, odolnější, silnější a samozřejmě prováděli výcvik - předávali jim své dovednosti, některá tajemství boje. Nebylo to příliš rozšířené, takže se do naší doby prakticky nic nedochovalo".
-konec-