METAMORFÓZA REALITY (1)
Závan čerstvého vzduchu od strýčka Sama
Co se to proboha stalo s americkou armádou? Tuto otázku jsem si položil v únoru 2023, když jsem s údivem sledoval, jak americké letectvo (USAF), které je obvykle velmi diskrétní, střílí na neidentifikované létající objekty na obloze nad Spojenými státy a Kanadou.
Zde je krátké připomenutí faktů. Dne 4. února americké ozbrojené síly použily střelu AIM-9X (infračerveně naváděná střela AMRAAM) k sestřelení velké vzducholodě letící nad Jižní Karolínou ve výšce 18 000 m poté, co několik dní sledovaly její trajektorii přes Spojené státy. Balon byl impozantní - 60 m vysoký, což odpovídá třem autobusům. Je pokryt solárními panely a nese gondolu vážící přes tunu. Washington naznačuje, že se jedná o čínský balón provádějící špionážní operace nad strategickými americkými místy. Konkrétně balon přelétal nad státem Montana, kde se nacházejí sila s jadernými raketami. Čína přiznala, že balon patří jí, ale že se jedná o civilní vědecký pozorovací letoun, především meteorologický, který se nečekaně odchýlil od své trajektorie.
Na místo události spěchala loď amerického námořnictva, aby vyzvedla trosky, které spadly do moře, a to na pozadí diplomatické krize mezi Čínou a Spojenými státy. Dne 10. února se to stalo znovu. Na příkaz prezidenta Joea Bidena americké stíhačky F-22 Raptor zničily ve výšce 12 000 m nedaleko pobřeží Aljašky jiný, mnohem menší létající objekt (podle zpráv o velikosti automobilu). O co šlo? To se nedozvíme. Pentagon skromně hovoří o „ohrožení bezpečnosti letového provozu“ a snaží se vyzvednout trosky ze zamrzlých vod, aby objekt identifikoval. Podle pilotů neměl objekt žádný pohonný systém a žádné ovládací prvky, které by ho řídily.
Hned následující den, tentokrát na příkaz kanadského premiéra Justina Trudeaua, sestřelila stíhačka F-22 amerického letectva další neidentifikovaný létající objekt podobné velikosti a válcovitého tvaru v Yukonu, divoké oblasti na severozápadě Kanady, opět ve výšce 12 000 metrů. O několik hodin později byl vzdušný prostor Montany ve Spojených státech dočasně uzavřen kvůli „radarové anomálii“. Pentagon odmítl poskytnout jakékoli podrobnosti o objektu, jeho schopnostech, natož o jeho účelu nebo původu.
Konec sférických pastí? Zatím ne. Poslední, stejně záhadný objekt byl 12. února sestřelen americkým letounem F-16 v nižší výšce - 6 000 m - nad americkým státem Michigan. Pentagon byl tentokrát o něco sdílnější a uvedl, že šlo o „osmiúhelníkové plavidlo“. Zřejmě by na jeho palubě nebyli žádní lidé. Existuje souvislost mezi těmito třemi posledními objekty a čínským špionážním balónem? V době psaní tohoto materiálu zůstává tato záhada nezodpovězena. Když se jeden z novinářů odvážil vyslovit domněnku, že by objekty mohly být mimozemského původu, velitel amerických leteckých a kosmických sil generál Glen D. VanHerck, odpověděl, že „v této fázi nic nevyloučil“, a vysvětlil, že byly navázány kontakty se spojenci. Místnost byla ohromena. Tato záhadná odpověď vyvolala rozruch.

Je však důležité nenechat se unést. Americká administrativa se nepochybně chce vyhnout tomu, aby musela příliš jasně ukázat prstem na zahraniční velmoc, jako je Čína nebo Rusko. Mluvit o mimozemšťanech, aniž by na tom také trvala, umožňuje v rozehraném diplomatickém baletu opatrně uhnout od tématu. A vyslat zprávu o deeskalaci. Tomu říkám strategie „mille-feuille“ - naznačovat, že by mohlo jít o mimozemšťany, aby se utajil tajný program nebo nepřátelský vpád, nebo naopak evokovat tajný program nebo cizí vpád tak dlouho, dokud nebudeme vědět, s čím máme tu čest, a vršit vrstvy na sebe, dokud se stopa zcela nezamlží. Americká armáda, stejně jako jiné země, je na tuto malou hru na komunikační cukrárnu již dlouho zvyklá.
Když například v červenci 1986 havaroval letoun F-117 stealth, raději nechala kolovat fámy o UFO, než aby odhalila existenci tohoto stále tajného programu. Totéž se předtím stalo s U2, špionážním letadlem létajícím vysoko na obloze, které někteří lidé považovali za UFO, dokud nebylo jedno z nich zachyceno nad SSSR. CIA odhalila, že oportunisticky vydávala pozorování U2 za UFO. Někdy však armáda sama neví o tajných projektech se zvláštním přístupem, které se provádějí v jiných resortech na nových technologiích, a v dobré víře zasévá fámu o objektu neznámého původu s vědomím, že samotný objekt UFO může spadat pod stejný typ ochrany utajení, jak vysvětlili jistí vojenští svědci americkému Kongresu.
Ať tak či onak, tváří v tvář mediálnímu šílenství, které zmínka o možných mimozemšťanech vyvolala, se Bílý dům cítil povinen retropedikovat a 13. února prohlásil, že samozřejmě „nemá žádné indicie o mimozemšťanech nebo mimozemské aktivitě“ a že „nejpravděpodobnějším vysvětlením by bylo, že se jedná o jednoduché vzducholodě spojené s komerčními operacemi nebo pro neškodné účely“. Proč tedy ta přestřelka? Protože si ujasněme, že to není poprvé, co čínské balony létají nad Amerikou. Jeden z úředníků poukázal na to, že čínské sledovací balony létaly nad územím USA nejméně třikrát za Trumpovy vlády a jednou od nástupu Joea Bidena do Oválné pracovny. Pentagon dodá, že lokalizoval další čínský balon nad Latinskou Amerikou, zatímco další pravděpodobně létají v různých částech světa.
Od roku 2018 americká administrativa uvedla přibližně dvacet čínských misí po celém světě, polovinu z nich ve vzdušném prostoru USA. Podobný program pozorování pro účely vojenského zpravodajství zahájila také Evropská unie. A Spojené státy podobné programy nasazovaly po celou dobu studené války. Vzpomínáme si například, že USAF a NSA (Národní bezpečnostní agentura) vysvětlily slavnou havárii v Roswellu v roce 1947 ztrátou elektronického zpravodajského balonu napojeného na program Mogol pro odposlech Kuby. Takže na těchto balonech, ať už jsou to vzducholodě, nebo ne, které létají mezi Spojenými státy a Kanadou, není nic nového. Zajímavé je, že o nich mluví americká armáda, která je inscenuje ve skutečném leteckém westernu připomínajícím washingtonský kolotoč z roku 1952, kdy americké letectvo za užaslých pohledů obyvatel honilo na obloze nad federálním hlavním městem UFO, aniž by je tehdy dokázalo zasáhnout. Tentokrát byla palba účinnější.
A záhadné objekty byly sestřelovány skládačkovým způsobem. Ale proč tolik povyku? Jde o špatně připravenou reakci na mimořádnou událost, nebo o zinscenovanou akci? To se nejspíš nikdy nedozvíme. A nakonec je to jedno. O to nejde. Skutečnost, že mimozemská hypotéza byla velmi oficiálně přijata jako nikoliv a priori směšná, je příznačná pro zásadní posun, patrný v postoji americké administrativy k dokumentaci UFO, která je brána v úvahu ve vojenském kontextu potenciálních hrozeb. Jde o radikální změnu, která se projevila ve třech dějstvích. První akt se odehrál v americkém tisku 16. prosince 2017. Toho dne vyšly v denících New York Times i Politico různé články, na nichž se podílela i novinářka z Huffington Post - Leslie Keanová, známá odbornice na UFO. Tyto články odhalily existenci důvěrného výzkumného programu Pentagonu zaměřeného na letecké hrozby a neidentifikované letecké jevy.
Předpokládá se, že program s kódovým označením AATIP (Advanced Air Threat Investigation Program) začal v roce 2007 a skončil v roce 2012 a že se na něm podílely DIA (Defense Intelligence Agency) a USDI (náměstek Ministra obrany pro zpravodajství) s podporou soukromých společností. K vidění je také infračervený videozáznam amerického námořnictva, na němž je zachycen záhadný oválný objekt, mírně rozostřený, ve tvaru velkého Tic Tacu a chovající se záhadným způsobem. Objekt se objevil poblíž námořní skupiny Nimitz během manévrů amerického námořnictva u San Diega na západním pobřeží Spojených států. Objekt letěl nehybně nad vodou, neměl žádné povrchové ani aerodynamické řídicí plochy, které by ho stabilizovaly, a neměl ani žádný zjevný pohonný systém. V roce 2004 jej vypátraly dvě stíhačky F-18. Když k němu jedna z obou stíhaček rychle klesala, okamžitě se začal pohybovat a směřoval „nosem“ k letadlu, pak rychle vystoupal zpět a zmizel. Byl nalezen na vyčkávacím místě, kde se stíhačky setkávaly, jehož poloha byla a priori tajná a známá pouze pilotům.
Následně několik pilotů amerického námořnictva vypovědělo v různých významných amerických médiích o dalších nečekaných setkáních s takovými neobvyklými objekty. O dva roky později, v roce 2019, Pentagon přiznal existenci programu AATIP, v jehož rámci probíhá také výzkum špičkových „exotických“ technologií, z nichž některé jsou velmi závažné, jako například metamateriály (kompozitní materiály, které neexistují v přirozeném stavu), neviditelnost a magnetohydrodynamika, jiné více... hypotetické, jako je warpový pohon (deformace časoprostoru za účelem překročení rychlosti světla) nebo elektromagnetické účinky neidentifikovaných kosmických jevů na člověka. V dubnu 2020 Pentagon také potvrdil pravost infračervených videozáznamů z Nimitzu, které byly nelegálně „vypuštěny“, ačkoli následné vyšetřování Úřadu pro zvláštní vyšetřování dospělo k závěru, že byly zveřejněny záměrně. Video z roku 2004, ale i tři další, zveřejněné v letech 2017 a 2018 deníkem New York Times.
Podobné scény se opakovaly v letech 2014 a 2015, tentokrát na americkém východním pobřeží, s vizuálními důkazy a opět infračervenými a radarovými záznamy, včetně nových, výkonnějších radarů s aktivní anténou, kterými jsou nyní vybaveny letouny F/A-18. Podle pilotů tyto mnohem přesnější radary umožnily rozeznat „krychlové objekty v koulích“, které by mohly připomínat balóny vybavené radarovými reflektory, až na to, že balón nikdy nemůže reprodukovat zaznamenané rychlé pohyby. Rovněž zůstávám skeptický k možnosti, že by radar, jakkoli výkonný, byl skutečně schopen rozlišit takové geometrické tvary. Detekce těchto tvarů radary letounu F/A-18 byla nepochybně zaměněna s vizuální klasifikací objektů do geometrických tvarů, kterou provedl pilot. Bez přístupu k původním záznamům a přesným zprávám amerického námořnictva - které nikdy nebyly zveřejněny - je nicméně těžké to říci.
Co jsou tyto velké, nepravidelně se pohybující Tic Tacy zač? Někteří naznačují, že by mohlo jít o elektromagnetické návnady.
Americké námořnictvo realizovalo projekt Nemesis, jehož cílem bylo otestovat důvěrné rušící technologie vytvořením fantomových cílů pro radarové sítě a infračervené senzory námořnictva. Systém senzorové sítě CEC (Cooperative Engagement Capability) byl ve skutečnosti testován v roce 2004, zejména na křižníku Princeton. Ale samotné rušící technologie Nemesis byly vyvinuty mnohem později, podle Naval Research Laboratory od roku 2014, přičemž první námořní zkoušky proběhly v letech 2016-2018. Tedy téměř deset let po prvním známém videu z roku 2004. Tento projekt Nemesis je nyní doprovázen výzkumnými programy zaměřenými na využití rojů bezpilotních letounů (projekt Sosite) nebo infračervených a radarových klamných cílů s využitím laserového ukládání energie (projekt Lipf, Laser-Induced Plasma Filament), které mají chránit letouny před raketovou palbou vytvořením falešných cílů vzdálených několik desítek či stovek metrů. To vše je nyní známo.
K pozorování radarových stop a infračervených signálů ze vzdálenosti několika desítek kilometrů, jak naznačují uniklá videa, však máme ještě daleko. Navíc naprostá absence jakékoli reakce amerického letectva na pozorování z roku 2004 vyvolává otázky. Od 11. září uplynuly sotva tři roky a nad americkým územím létají neznámé objekty. Je nemyslitelné, aby letectvo, jehož úkolem je neutralizovat jakoukoli hrozbu v americkém vzdušném prostoru, nereagovalo a nemělo o těchto incidentech žádné zprávy. Do dnešního dne nebyly nikdy odeslány. Ani pro pozorování provedená v roce 2004, ani pro pozorování provedená o deset let později. Jeden z lidí odpovědných za program AATIP - Luis Elizondo, bývalý důstojník DIA, odešel v říjnu 2017 z Pentagonu a nastoupil do zábavní společnosti TTS (To The Stars), založené za účelem šíření informací o UFO a dalších nevysvětlitelných jevech, v rámci její „Akademie umění a věd“.

Jako důvod uvádí nedostatek vládní podpory pro další výzkum. Výzkum prováděný v této „akademii“ je podobný práci, kterou s většími prostředky provádí společnost vlastněná Robertem Bigelowem - americkým miliardářem, který spolupracuje s NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír). Bigelow byl blízkým přítelem senátora Reida (Nevada), který stojí za programem AATIP. Robert Bigelow byl přesvědčen, že UFO je mimozemského původu, a proto štědře financoval různé studie na tato témata, zejména o exotických pohonných technologiích. Jeho společnost "BAASS" (Bigelow Aerospace Advanced Space Studies) systematicky shromažďuje všechna hlášení o pozorování neidentifikovaných kosmických jevů. Předpokládá se, že se na projektu AATIP podílela již v roce 2008.
Luis Elizondo nebyl jedinou osobou na druhé straně Atlantiku, která porušila zákon mlčení o UFO a volala po větších prostředcích na jejich studium. Po větší transparentnosti volali renomovaní novináři, stejně jako bývalí vysocí představitelé Pentagonu a CIA a členové Kongresu, a to jak demokraté, tak republikáni. Patří mezi ně Christopher Mellon - bývalý pracovník Pentagonu a zpravodajských služeb, a John Podesta - bývalý poradce Billa Clintona a Baracka Obamy a vedoucí kampaně Hillary Clintonové proti Donaldu Trumpovi. Nadšený milovník UFO opakuje, že americká administrativa je tajnůstkářská, a lituje, že v době, kdy byl úředníkem Bílého domu, neodtajnila více dokumentů. Druhý akt se odehrál v červnu 2020, kdy americký Kongres rozhodl o spuštění programu Pentagonu (Unidentified Aerial Phenomena Task Force, UAPTF), který má za podpory zpravodajských služeb shromažďovat všechny neobvyklé letecké úkazy pozorované ve vzdušném prostoru USA. Pryč jsou časy studií pod stolem. Pátrání po UFO se zcela oficiálně stalo politickým cílem.

Program následně několikrát změnil svůj název, ale ve skutečnosti ne svůj cíl. V listopadu 2021 se z něj stala AOIMSG (Airborne Object Identification and Management Synchronization Group) a poté, na příkaz Kongresu a prezidenta Joea Bidena, 20. července 2022 - AARO (All-domain Anomaly Resolution Office). Tento nový název není zdaleka bezvýznamný, neboť naznačuje, že studium se již nebude týkat pouze vzdušných jevů, ale také jevů námořních, pozemních nebo kosmických, jakož i těch, které přecházejí z jednoho média do druhého, jak je tomu v rostoucím počtu hlášených případů. Úkolem AARO, kterou vedl Dr. Sean Kirkpatrick - stavební inženýr pracující pro Ministerstvo obrany, je sdružovat a koordinovat různé americké složky, které mohou mít informace o těchto jevech, jako je Úřad pro civilní letectví USA (FAA), NASA, Národní oceánografický a atmosférický úřad (NOAA), Ministerstvo vnitřní bezpečnosti, Ministerstvo energetiky a zpravodajská komunita prostřednictvím NIM-Aviation (Ředitelství leteckého zpravodajství) a ODNI (Ředitelství národního zpravodajství).
Mezi různými složkami vyzvanými ke spolupráci jsou také americké letectvo a kosmické síly - dva subjekty, které se až dosud k tomuto tématu vyjadřovaly obzvláště neochotně. Úkol AARO spočívá ve stanovení společného postupu, shromažďování údajů a vypracovávání pravidelných zpráv pro obranu i Kongres USA. Je také zodpovědný za dekompartmentalizaci proslulých amerických projektů zvláštního přístupu, které tak často vedou k tomu, že levá ruka armády ignoruje to, co dělá pravá. Během dvou let jsme se dostali od „tady není nic k vidění“ k „jsou tu podivné jevy možného mimozemského původu“. A najednou všichni za Atlantikem mluví o UFO. V srpnu 2021 a červenci 2022 věnoval Americký institut letectví a astronautiky (AIAA), největší americká organizace sdružující profesionály v oblasti letectví a kosmonautiky, zasedání svého výročního kongresu tématu neidentifikovaných kosmických jevů.
Zapojuje se také NASA. Ta 9. června 2022 oznámila, že dala dohromady 16 odborníků, aby zahájili předběžnou nezávislou vědeckou studii těchto jevů. Studie trvala 9 měsíců, počínaje koncem roku 2022. Její úkol? Zjistit, jak lze využít stávající data a přístrojové systémy k získání dalších informací o anomálních objektech. Zpráva o nezávislé studii byla předložena v září 2023. Podotýkám, že má poměrně skromný rozpočet 100 000 dolarů. Směšná částka ve srovnání s řádově vyššími částkami platnými na této straně Atlantiku. Ale o to tu vůbec nejde. Poprvé byl oficiálně zahájen vědecký program na studium jevu, který byl od roku 1969 považován za zcela nepodstatný, jak uvidíme později.
Řada amerických vědců také oficiálně zahájila zjišťování a sběr dat o těchto vzdušných jevech. Jako Avi Loeb - astrofyzik a profesor na Harvardově univerzitě, který od července 2021 řídí program Galileo, jehož úkolem je hledat stopy po mimozemských technologiích, vedle slavného programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), který v tichosti běží již od 60. let 20. století. Vědecká laboratoř renomované univerzity (Harvard je v mezinárodních žebříčcích považován za nejprestižnější na světě) může nyní ve Spojených státech spustit oficiální program výzkumu UFO, aniž by to vzbudilo vlnu sarkasmu.
-pokračování-