MON 810 - GMO KUKUŘICE V ČR

B. Michal

B. Michal

autor

23.01.2015 Zdraví

Jedna soukromá záležitost mě dokopala si zjistit, jak je to u nás s GMO kukuřicí (bt kukuřice).

U nás byla a je povolena jediná odrůda, a to MON-810 (MON - patrně jako Monsanto?). První výsev geneticky upravené kukuřice u nás proběhl v roce 2005 s nevelkým zájmem. V roce 2007 však ČR obsadila "skvělou" 17. příčku na světě a v EU nás předběhlo jen Španělsko a Francie. Ale už o rok později byla ČR ostudným nositelem titulu evropský rekordman v pěstování GMO kukuřice! Tímto svinstvem, pardón zázrakem, bylo oseto 8.380 ha celkem 171 zemědělskými subjekty. Pak ale přišel velký zlom a rok od roku popularita MON-810 začala prudce klesat, takže v roce 2014 to už bylo jen 1.754 ha, které oselo pouhých 18 posledních vytrvalců.

I když tato plodina byla téměř výhradně použita jako krmivo pro dobytek a zbytek spolykaly bioplynky, nemohu sám sebe přesvědčit, že negativní vliv GMO plodin na člověka, který byl už mnohokrát dokázán, avšak veřejnými médii přecházen bez povšimnutí, je zažehnán. Vím totiž, že mléko vyprodukované dojnicemi krmenými bt-kukuřicí, je smícháváno už v cisternách převážejících tuto bílou komoditu do zpracovatelských závodů (záměrně jsem nepoužil slovo mlékáren) s ostatním mlékem. Tudíž se tu nabízí otázka, zda potraviny vyrobené z mléka a hovězího masa, které jsou sice vedeny jako bez přísad původem z GMO produktů, opravdu bez negativního vlivu GMO plodin na lidský organismus jsou.

Základní složkou mléka je voda a ta má všelijaké vlastnosti. Jednou z nich je schopnost nést informace (viz homeopatika). A tak tu visí otázka, zda informace z GMO nejsou přítomny ve valné většině našich potravin i přes klesající zájem zemědělců MON-810 pěstovat. Věrohodnou odpověď bohužel nenalezneme v žádné vědecké studii, protože oficiální věda (až na světlé, vesměs ruské a japonské výjimky) stále ještě schopnost vody uchovávat a reprodukovat informace zatvrzele odmítá. Nezbývá tedy nic jiného, než v regálech supérmegáhypérmárketů používat intuici.

A nebo zvolit cestu, po níž jsme se doma vydali i my. Už nekupujeme mléko ani žádné hotové mléčné výrobky, ale místo toho si jezdíme pro mléko k ověřenému chovateli a kuchyň jsme předělali na domácí mlékárnu. Pomalu začínáme zásobovat i své známé a příbuzné domácími jogurty, tvarohem, sýry všeho druhu, termixem, pribiňákem, ovocnými jogurtovými pitíčky a co já vím čím ještě. Takto víme, co v nich je - jen mléko, patřičné kultury, domácí ovoce, případně koření, bylinky a především dobrý pocit, s kterým to manželka vyrábí. GMO vliv v tom snad ještě není a díky klesajícímu zájmu zemědělců o pěstování tohoto "zázraku" ani nebude.

Diskuze není aktivní, nelze do ní vkládat příspěvky.