NEIDAN: ZTRACENÉ TAJEMSTVÍ ČÍNSKÉ JÓGY A VNITŘNÍ ALCHYMIE (1)
Když přemýšlíme o józe, často myslíme na Indii, nebo možná na vaše místní studio jógy, ale existuje i jiný systém jógy ze země, která shodou okolností hraničí s Indií a je stejně stará - více než 2000 let. Na rozdíl od indické jógy je tento systém pro veřejnost prakticky neznámý, přesto skrývá mnoho pokladů pro naši emoční inteligenci a duchovní probuzení. "Neidan" je ztracené umění čínské jógy. V tomto článku prozkoumáme a ukážeme úžasné výhody tohoto systému jógy, které vám mohou pomoci k lepšímu fyzickému a duševnímu zdraví, dlouhověkosti a sexuální síle.
Neidan je často označován jako taoistická jóga, čínská jóga, kung-fu jóga a dokonce i sexuální kung-fu, je starší 2 000 let a v Číně se praktikoval a učil až do doby, kdy v roce 1949 převzala moc "CPC" (Komunistická strana Číny), která ho omezovala a během kulturní revoluce úplně zakázala (1966-76). V Indii se pro cvičení na vyrovnání mysli a těla používá termín „jóga“, což znamená „vnitřní jednota“, zatímco v Číně se tento postup nazývá „Neidan“, což znamená „vnitřní alchymie“. Neidan prý vyrovnává a podporuje „Tři poklady“ - Jing (fyzická podstata), Qi (energetické tělo) a Shen (astrální tělo).
Stejně jako jóga má svůj původ ve Védách, Upanišádách a dalších klasických textech, jako je Bhagavad-Gita, má i "Neidan" své starověké texty, jako je taoistický kanovník DaoZang a klasický Kantonský Qi, který byl nedávno (2011) přeložen z prvního vydání v 1932 do novějšího překladu v roce Fabriziem Pregadio. Během kulturní revoluce došlo v Číně k masivnímu pokusu zakrýt a zastavit duchovní tradice kvůli filozofii ateisticko-marxistické komunistické vlády, když byl předsedou Mao. Mnoho z nás zapomíná, že až do 20. let byla Čína taoistickou a buddhistickou zemí, bohatou a se svobodou duchovních praktik obou tradic. "Neidan" se bez omezení otevřeně vyučoval.
V roce 1950 čelila nová komunistická vláda Číny zdravotní krizi. Po desetiletích války, hladu a nemoci neměla vládnoucí CPC prostředky na instalaci západních zdravotnických zařízení v zemi, takže byli nuceni využít něco, co právě vypnuli - tradiční taoistickou medicínu. Až do jejího zákazu se tradiční taoistická medicína a její tradiční jóga "Neidan" učily tajně od mistrů - roky výcviku ve fyzickém a duchovním učení. Neexistovaly univerzity, které by studovaly toto starověké umění. Tímto způsobem je nemohla CPC monitorovat ani kontrolovat, přesto Čína potřebovala tisíce tradičních mistrovských léčitelů co nejrychleji, aby uzdravili nemocný a zbídačelý národ. Nejprve však CPC ukončila tradiční taoistické praktiky.
CPC je institucionalizovala! Odstranili starověké umění taoistické medicíny a taoistické jógy a reorganizovali ji podle západního lékařského přístupu. Léčba západních nemocí pomocí akupunkturních bodů, bylinných přípravků a snadno zvládnutelných cvičení. To Číňanům umožnilo naučit se vše za jeden rok v instituci CPC a pak si říkat „doktor čínské medicíny“, později se označovali jako „bosí doktoři“. Starověké taoistické umění medicíny a "Neidan" se již neučily roky z mistra na žáka, dával se rychlý titul podle učebnic a lektora CPC. V roce 1965 byl ze strany vyloučen vrchní úředník Qigongu Liu Guizhen a během kulturní revoluce (1966–1976) bylo ukončeno veškeré veřejné provádění Qigongu.
Tato nově očesaná, silně zředěná forma tradičního taoistického lékařství byla poté přejmenována na "TCM", „tradiční čínská medicína“, nebo jak ji mnozí taoisté nazývají „tradiční komunistická medicína“. Na konci 70. let byla "TCM" exportován a vyučován na Západě zdravotnickými institucemi, nejprve v USA, Evropě a Austrálii. "Neidan" přestal existovat a starověké umění čínské jógy bylo navždy téměř pryč. Zatímco se horliví západní studenti učili "TCM", mylně se domnívali, že se učí starodávné umění. I dnes se nadále učí masivně pozměněnou a silně pošpiněnou medicínu, chybí klíčové prvky "Neidan". Po skončení "Kulturní revoluce" koncem 70-tých let 20. století byl "CPC" uvolněn a vyučován základní set cvičení s názvem „Nová Qigongová terapie“. Od té doby je v Číně stále populárnější. Díky tomu většina lidí ze Západu slyšela název „Qigong“, a možná ho viděli praktikovat většinou Číňanů v parcích.
Tradiční taoistická medicína je složena převážně z pěti prvků:
-
Akupunktura a moxace
-
Práce s tělem (Masáž a strukturální rovnání kostí)
-
Bylinná medicína
-
Dietetika (výživa)
-
Neidan
Poté, co "CPC" zneužilo tradiční taoistickou medicínu, mnoho klasických akupunkturních a moxačních dovedností, bylo výrazně zjednodušeno, aby se daly učit masově, a "Neidan" byl odstraněn. Naštěstí několik učitelů během Kulturní revoluce uprchlo do Hongkongu pod kontrolou Británie, Malajsie a také do Thajska, aby uchovalo učení v tajnosti. Jedním takovým mistrem byl Yi Eng (Bílý oblak), který byl učitelem mého učitele Mistra Mantak Chia. Pokud vás zajímá, proč všude vidíme indickou jógu a nikde čínskou - indická jóga nikdy nezažila zákazy tradičního lékařského systému jógy a védské medicíny. Dokonce, i když Británie ovládla Indii, dovolila Indům praktikovat jejich duchovní tradice a také zdokumentovala a studovala její filozofie s velkým vědeckým zájmem. A nakonec s velkým zájmem přinesla na západ anglické překlady jogínských a védských učení.
Taoistická jóga (Neidan) sdílí zřetelné podobnosti s indickou jógou v tom, že jejím hlavním zaměřením je odblokování kanálů Čchi. V čínské medicíně je primární příčinou nemoci blokáda meridiánů, takže se "Neidan" dostává ke kořeni příčin nemoci. V indické józe je to podobné. Zaměřuje se na určitá energetická centra, jako jsou čakry a kanály zvané Nadis, a také na body známé jako Nadichakras. Oba systémy se snaží léčit nemoc mysli a těla dýcháním, držením těla a meditačními cvičeními.
"Neidan" (Taoistická jóga) se skládá z pěti hlavních částí:
-
Tao Yin (protahování, meditace na podlaze a vestoje)
-
Qigong (jemné pohyby vestoje)
-
Zifagong (spontánní pohyby a třesoucí se meditace, na podlaze a vestoje)
-
Neigong (vnitřní umění vizualizace, dýchání a další)
-
Neiguan (vnitřní spojení, vnitřní meditace Tao)
-pokračování-
(c)2019 Matrix Consulting s.r.o.
(c)2019 Translation: Dana
Všechna práva vyhrazena. Materiál není povoleno bez písemného souhlasu společnosti Matrix Consulting s.r.o. jakýmkoliv způsobem publikovat, rozšiřovat či rozmnožovat, a to ani jeho část.
Foto: Archiv autora