NEVIDITELNÁ DUHA: DĚJINY ELEKTŘINY A ŽIVOTA (2)
11. Podrážděné srdce
V roce 1980 byla srdeční zástava u mladých sportovců vzácná, pouze devět případů ročně. Od té doby se počet případů neustále zvyšoval o 10 % ročně až do roku 1996, kdy se náhle zdvojnásobil na 64 případů, v následujícím roce vzrostl na 66 a v posledním roce studie na 76 případů. Americká lékařská obec pro to nenašla žádné vysvětlení, zatímco v Evropě v roce 2002 němečtí lékaři zabývající se životním prostředím vydali výzvu, v níž požadovali moratorium na antény a mobilní věže, protože vlny, které vysílají, způsobují kardiovaskulární poruchy. To byla Freiburská výzva. Dr. Samuel Milham, epidemiolog z "Ministerstva zdravotnictví" státu Washington, svou prací prokázal, že kardiovaskulární onemocnění, cukrovka a rakovina jsou z velké části, ne-li zcela, způsobeny elektrickou energií. Je paradoxní, že studie cholesterolu z počátku 20. století neprokázaly, že by jeho hladina souvisela s vyšším rizikem srdečních onemocnění - v rozporu s tím, co se dnes běžně považuje za fakt. Studie zvířat ve filadelfské zoologické zahradě ukázala, že od roku 1916 do roku 1964 se hladina cholesterolu u savců a ptáků zvýšila desetkrát až dvacetkrát, přestože jejich strava zůstala zcela nezměněna! Jediným parametrem, který se dramaticky změnil, bylo zvýšení rádiových frekvencí.
Během II. světové války si řada vojáků stěžovala na příznaky podobné neurastenii. Zpočátku se v souladu s Freudovou doktrínou věřilo, že tito vojáci trpí úzkostnými problémy. Dr. Mandel Cohen však poté provedl studii 144 případů. Tato studie odhalila, že vojáci byli ve skutečnosti fyziologicky méně odolní a trpěli podrážděným srdcem. Měli potíže s asimilací kyslíku a museli dýchat dvakrát rychleji než jejich kamarádi v lepším zdravotním stavu, aby získali dostatek kyslíku. Ukázalo se, že jejich mitochondrie nefungovaly efektivně. Studie nakonec ukázala, že tito vojáci byli přecitlivělí obecně, ale zejména na elektřinu. Od padesátých let minulého století vědci v Sovětském svazu také pozorovali, že rádiové frekvence mění elektrokardiogramy osob, které jsou jim vystaveny, protože mění účinnost mitochondrií. Grafy ukazující statistiky úmrtnosti na srdeční choroby rozdělené podle stupně elektrifikace amerických států v letech 1931 a 1940 jsou také velmi jednoznačné a nenechávají nikoho na pochybách o toxicitě elektromagnetických polí pro srdce, čímž očišťují cholesterol a stravu považovanou za příliš tučnou.
12. Proměna cukrovky
Thomasi Edisonovi, který se podílel na objevech týkajících se elektrotechniky, a byl tedy vystaven elektromagnetickým polím v mnohem větší míře než jeho tehdejší spoluobčané, byla diagnostikována cukrovka - nemoc, která byla v roce 1889 velmi vzácná. O dalším výzkumníkovi Alexandru Grahamu Bellovi, který pracoval v oblasti telegrafie a vynalezl telefon, bylo známo, že si neustále stěžoval na příznaky neurastenie, dnes známé jako EHS. V roce 1915 byla i u něj diagnostikována cukrovka. V roce 1876 popsal Ward Richardson v knize "Diseases of Modern Life" (Nemoci moderního života) cukrovku jako vzácné moderní onemocnění způsobené duševním vyčerpáním z přepracování nebo otřesem nervového systému.

Nadměrný příjem toxického, návykového cukru v naší moderní stravě přirozeně poskytuje vhodné vysvětlení toho, proč cukrovkou, včetně prediabetu, dnes trpí více než polovina všech Američanů. Toto vysvětlení je však příliš zjednodušující. Dr. Even Joslin ukázal, že mezi lety 1900 a 1917 vzrostl příjem cukru o 17 %, zatímco úmrtnost na cukrovku se zdvojnásobila. Později, v roce 1987, ukázala studie na původních obyvatelích Ameriky radikálně odlišnou míru úmrtnosti na cukrovku v závislosti na území, a to od sedmi případů na tisíc obyvatel na severozápadě až po 380 případů na tisíc obyvatel v Arizoně! V těchto letech nebylo možné takový rozdíl vysvětlit ani životním stylem, ani stravou. Jeden environmentální faktor však takový rozdíl skutečně vysvětlit může - elektrifikace indiánských rezervací probíhala různým tempem a ty na severozápadě byly elektrifikovány až mnohem později. Naproti tomu arizonská rezervace leží v bezprostřední blízkosti Phoenixu. Tato indiánská komunita měla navíc vlastní elektrárnu a vlastní telekomunikační systém.
Dalším příkladem je obyvatelstvo Brazílie - po staletí významného producenta cukru, kde byla cukrovka ještě v roce 1870 neznámá, poté co se v Severní Americe již objevila jako civilizační choroba. I dnes Brazilci spotřebují 70 kg rafinovaného cukru ročně na osobu - více než Severoameričané a přesto mají dvaapůlkrát méně případů cukrovky než USA. V Bhútánu se diabetes prakticky nevyskytoval až do roku 2002, kdy začala elektrifikace země. V roce 2004 bylo oznámeno 634 nových případů cukrovky, v roce 2005 944, v roce 2006 1470 a v roce 2007 2540 případů, z toho 15 úmrtí. V roce 2012 bylo zaznamenáno 91 úmrtí a cukrovka byla osmou nejčastější příčinou úmrtí v zemi, přestože se strava lidí nezměnila! Elektronický smog působí na mitochondrie brání efektivnímu využití vstřebaného cukru - tj. jeho spalování. Cukr, který nelze přeměnit na mechanickou energii, se v těle ukládá jako tuk. Statistické grafy úmrtnosti na cukrovku, rozdělené podle stupně elektrifikace amerických států v letech 1931 a 1940, jsou také velmi jednoznačné a nenechávají nikoho na pochybách, jakou roli hraje elektromagnetické pole při vzniku rozsáhlé cukrovky, a tím do jisté míry očišťují konzumaci cukru. V roce 1997 došlo ve Spojených státech k 31% nárůstu počtu případů cukrovky během jediného roku, což přesně souviselo s masovým zavedením mobilních telefonů v zemi.
13. Rakovina a vyhladovění života
V únoru 2011 obvinil italský Nejvyšší soud kardinála Roberta Tucciho, odstupujícího předsedu Vatikánského rozhlasu, z toho, že svou nedbalostí vytvořil veřejný nepořádek tím, že znečistil životní prostředí rádiovými frekvencemi. V letech 1997 až 2003 totiž děti žijící v okruhu 12 km od rozhlasových antén vykazovaly osmkrát vyšší výskyt leukémie, lymfomů nebo myelomů než děti žijící ve větší vzdálenosti. Totéž platilo i pro dospělé, u nichž byla míra výskytu sedmkrát vyšší. Německý lékař a profesor Otto Heinrich Warburg, nositel Nobelovy ceny za medicínu z roku 1931, prokázal, že rakovina je regresí buněk zbavených kyslíku, což je nutí k anarchickému množení jako v pravěkém světě, kde kyslík nebyl přítomen v takové míře jako dnes. Počáteční nedostatek kyslíku je způsoben špatnou funkcí mitochondrií - což, jak jsme viděli, může být způsobeno elektromagnetickým polem nebo jinými škodlivinami, jako je kouř, pesticidy, potravinové přísady a znečištěné ovzduší. Stejný princip nedostatku kyslíku v buňkách platí i pro cukrovku, což je důvod, proč je mezi diabetiky vyšší výskyt rakoviny než u ostatní populace.
V zoologické zahradě ve Filadelfii byl v letech 1901 až 1955 zaznamenán nárůst počtu zhoubných nádorů u savců, který se mezi těmito daty pohyboval od dvojnásobku do 22násobku. Statistiky úmrtí na rakovinu ukazují jasnou souvislost mezi elektrifikací zemí a výskytem rakoviny. Například v USA činila v letech 1841 až 1850 6,6 na tisíc obyvatel. Následně se v letech 1851 až 1860 více než zdvojnásobila a dosáhla 14 případů na tisíc obyvatel. Skutečné vysvětlení této skutečnosti lze nalézt v masovém nasazení telegrafu v roce 1854. V roce 1914 zemřeli na rakovinu dva lidé z 63 000 indiánů žijících v rezervacích bez elektrifikace, zatímco ve zbytku země byla úmrtnost na rakovinu 25krát vyšší. V letech 1920 až 1921, po zavedení prvních rozhlasových stanic AM, se úmrtnost na rakovinu v západních zemích zvýšila o tři až deset procent.
Švédští vědci Olle Johansson a Orjan Hallberg prokázali jasnou souvislost mezi výskytem rakoviny prsu, prostaty a plic a vystavením obyvatelstva rádiovým frekvencím. Poukazují na výrazný nárůst počtu případů v letech 1920, 1955, 1969 a pokles (!) v roce 1978, což odpovídá nárůstu radiofrekvenčního smogu v důsledku zavedení AM rádia, FM rádia a televize, nástupu barevné televize a následně ukončení vysílání AM rádia. Stejní výzkumníci rovněž zjistili velmi jasnou lineární závislost mezi počtem vysílačů FM rádia v jednotlivých regionech a výskytem melanomů, přičemž v exponovaných lokalitách se vyskytovalo 11krát více melanomů než v "bílých zónách". Zjistili také, že melanomy se zřídka objevují na těch částech těla, které jsou nejvíce vystaveny slunci, jako je čelo, nos, ramena a chodidla, ale častěji na těch částech těla, které jsou obvykle před sluncem chráněny. K rozšíření rakoviny kůže navíc došlo ještě před příchodem do módy dovolených u moře, během nichž je sluneční záření intenzivní. To ukazuje, že melanomy nejsou převážně způsobeny sluncem, ale rádiovými frekvencemi.

Statistické grafy úmrtnosti na rakovinu, stejně jako na cukrovku a kardiovaskulární choroby, rozdělené podle stupně elektrifikace amerických států v letech 1931 a 1940, jsou rovněž velmi jednoznačné a nenechávají nikoho na pochybách, že elektromagnetické pole hraje v nárůstu rakoviny určitou roli. Skutečné údaje o nádorech mozku se hledají obtížně, protože lobby mobilních telefonů proniká do této oblasti již desítky let, aby si objednala neobjektivní studie. Jedna z jejich studií dokonce ukazuje pokles výskytu nádorů, který koreluje s intenzivním používáním mobilních telefonů! Univerzita v Calgary však našla důkazy o 30 % nárůstu výskytu zhoubných nádorů mozku v letech 2012 až 2013 a Lennart Hardell, profesor onkologie na univerzitní nemocnici v Örebro ve Švédsku, prokázal, že 2 000 hodin používání mobilního telefonu zvyšuje riziko vzniku nádoru třikrát až osmkrát, v závislosti na věku zkoumané osoby a jejích návycích při telefonování. V roce 2000 Neil Cherry analyzoval výskyt rakoviny u dětí v San Franciscu v závislosti na vzdálenosti mezi jejich domovem a televizním a rozhlasovým FM vysílačem na věži Sutro Tower. Děti žijící na kopcích nebo hřebenech byly postiženy více. U těch, které žily ve vzdálenosti do jednoho kilometru od antény, byl výskyt leukémie devětkrát vyšší, výskyt lymfomu patnáctkrát vyšší a výskyt rakoviny mozku jednatřicetkrát vyšší - celkem osmnáctkrát vyšší než u těch, které žily mimo okruh jednoho kilometru.
14. Pozastavená animace
V knize George Millera Bearda, elektroterapeuta a přítele Thomase Edisona - "A Practical Treatise on Nervous Exhaustion" (Praktické pojednání o nervovém vyčerpání) z roku 1880 se objevuje zajímavý postřeh:
"Ačkoli tyto obtíže nejsou přímo smrtelné, a proto se neobjevují v tabulkách úmrtnosti; ačkoli naopak mohou mít tendenci prodlužovat život a chránit systém před horečnatými a zánětlivými onemocněními, přesto je míra utrpení, kterou způsobují, obrovská."
Ti, kteří trpěli nejvíce, vypadali na svůj věk poměrně mladě. Beard si navíc všiml, že jedna vzácná choroba zřejmě postihovala neurastenické subjekty častěji než zbytek populace. Touto nemocí byla cukrovka. Beard si již dříve všiml, že prodlužování délky života nejde ruku v ruce s jeho kvalitou. Záhadná korelace mezi utrpením neurasteniků - jejichž příznaky byly stejné jako u současných elektrohypersenzitivních lidí - a prodloužením jejich života ukazovala na závažnou dysfunkci. Kromě toho bylo již dlouho pozorováno, že asketický životní styl s nízkokalorickou stravou může prodloužit délku života a zdraví. Tak je tomu například u obyvatel Okinawy, kde je počet stoletých čtyřicetkrát vyšší než u obyvatel bohatších prefektur dále na sever.
Výzkumníci v oblasti stárnutí poukazují na to, že silou, která pohání a udržuje náš život, je systém přenosu elektronů v mitochondriích našich buněk. Právě zde se kombinuje vzduch, který dýcháme, a potrava, kterou jíme, a to rychlostí, která určuje rychlost našeho stárnutí, a tím i délku našeho života. Zatímco dosažení zpomalení spalovacího procesu v našich buňkách prostřednictvím zmírnění množství dodávané energie může být prospěšné, jiný způsob zpomalení může být naopak katastrofální. Jedná se o otravu elektronového transportního řetězce. Jedním z možných způsobů otravy je chronické vystavení umělým elektromagnetickým polím. Toto stále se zvyšující znečištění vystavuje elektrony našich mitochondrií vnějším silám, zpomaluje je, připravuje naše buňky o kyslík a způsobuje příznaky EHS.
15. Chcete říct, že slyšíte elektřinu?
V roce 1962 se na Univerzitu v Santa Barbaře (Kalifornie, USA) obrátila žena s žádostí o pomoc při hledání zdroje záhadného zvuku, který doma všude slyšela, přestože žila v klidné obytné čtvrti. Tento zvuk jí nedal spát a poškozoval její zdraví. Měření skutečně ukázala, že obzvláště silné elektromagnetické pole vychází ze všech elektrických vodičů, nejen ze sítě, ale i z radiátorů a dalších kovových prvků, avšak samotný stetoskop žádný zvuk nezaznamenal. Inženýr provedl experiment, při němž naměřená pole zaznamenal na magnetofonový pásek a přehrál je ženě postižené těmito zvuky. Ta potvrdila, že slyší právě tyto zvuky. Tato žena tedy byla schopna slyšet elektromagnetická pole ve svém okolí. Bylo instalováno uzemňovací zařízení a elektronické filtry, aby se rušivé vlivy snížily na přijatelnou úroveň. Již dlouho předtím však Volta a další vědci prováděli pokusy, při nichž úspěšně vyvolávali různé zvuky přiložením napětí k uším. Mnohem později, koncem 60. let 20. století, publikoval biolog Allan Frey články o schopnosti některých subjektů slyšet emise z radarového zařízení.
Mechanický model fungování ucha, jak se vyučuje ve školách, neposkytuje pro tyto pozorované jevy žádné vysvětlení. Biochemik Lionel Naftalin si toho všiml a vypracoval nový model fungování lidského ucha, v němž zohlednil známý jev piezoelektřiny (síly využívané elektrikáři), který objevil v gelu pokrývajícím řasinky vnitřního ucha. V tomto gelu, který se nikde jinde v lidském těle nevyskytuje a má zvláštní elektrické vlastnosti, bylo přítomno napětí 100 až 120 milivoltů - což je v oblasti bioelektroniky považováno za vysoké. Tento piezoelektrický gel transformuje zvukové vlny na elektrický signál, který je přenášen do řasinek vnitřního ucha. Tento nový, revidovaný model fungování lidského ucha vysvětluje nejen schopnost některých subjektů slyšet za určitých podmínek elektromagnetický signál, ale také to, proč tolik současných lidí trpí tinnitem a proč určité skupiny lidí, které tvoří 2-11 % světové populace, slyší globální hučení po celé planetě. V současné době trpí tinnitem různé intenzity přibližně 44 % dospělých Američanů, zatímco ve Švédsku bylo v roce 1997 postiženo 12 % mladých lidí a v roce 2006 42 %. Tyto parazitní zvuky jsou z velké části důsledkem života v prostředí, které je silně znečištěno nejrůznějšími druhy umělých elektromagnetických polí.
16. Včely, ptáci, stromy a lidé
Alfonso Balmori Marinez, španělský biolog, dal do souvislosti hustotu populace vrabců s hodnotami radiofrekvenčního záření v jejich biotopech. Vrabci nemohou přežít v nejvíce ozářených místech, kde úroveň záření přesahuje 3,0 V/m, zatímco při úrovni 0,1 V/m je stále 42 ptáků na hektar. Pozoroval také výraznou změnu v chování čápů, kdy se čapí páry místo stavby hnízda nebo inkubace vajec perou, pokud se nacházejí ve vzdálenosti do 200 metrů od antén. Velká Británie zařadila vrabce domácího mezi ohrožené druhy poté, co jeho populace v letech 1994-2002 poklesla o 75 % - tedy v období, které se časově shodovalo se zaváděním technologie mobilních telefonů. Chovatelé poštovních holubů na několika kontinentech zjistili, že po vypuštění až 90 % holubů nenajde cestu zpět do holubníku, zatímco normálně by toto procento mělo být nepatrné. V roce 2000 se angličtí chovatelé pokusili přesměrovat závod tak, aby se vyhnul mobilním věžím a holubi tak měli větší šanci na úspěšné navrácení. V roce 2004 zadali stejní chovatelé rozsáhlejší studie o vlivu mikrovln na holuby. V roce 2002 vydala Správa národních parků USA upozornění pro biology, kteří studují chování volně žijících zvířat, v němž vysvětluje, že RFID čipy připevněné na tato zvířata za účelem jejich sledování pomocí rádiových frekvencí mohou radikálně změnit jejich chování v důsledku generovaných rádiových frekvencí.

V prostředí znečištěném elektromagnetickým polem se rorýsi nemohou orientovat při migraci - zatímco ve Faradayově kleci jsou toho schopni. Pokus na žabích pulcích chovaných ve dvou oddělených bazénech ve vzdálenosti 140 metrů od mobilní věže, z nichž jeden byl bez elektromagnetického stínění a druhý s ním, ukázal 90 % úmrtnost a 4 % úmrtnost. Dr. Panagopoulous, který prováděl pokusy na ovocných muškách, uvádí, že vystavení mikrovlnám na běžné úrovni - i jen na několik minut denně po dobu několika dní - je nejhorším známým stresorem v našem každodenním životě, dokonce horším než chemické látky nebo nízkofrekvenční elektromagnetické pole. Negativní dopady má i na včely, jak jsme viděli na ostrově Wight na začátku tohoto shrnutí. Dr. Daniel Favre (Švýcarsko) prokázal, že v přítomnosti mikrovln včely vydávají zvuk, který je obvykle slyšet při rojení, což naznačuje, že hmyz chce uniknout zdroji vyzařování. Roztoč varroa je obecně obviňován ze syndromu zhroucení včelstev; zapomínáme však, že tento roztoč se včelami souží již dlouhou dobu. Kromě toho lze často pozorovat, že v dnešní době není parazity napadeno ani uhynulé včelstvo, ačkoli tomu tak "dříve" bývalo.
Na vině jsou také pesticidy - přitom, jak jsme viděli, 90 % včel na ostrově Wight zmizelo, aniž by v této oblasti byly pesticidy použity. Skutečnou příčinou kolapsu včelstev jsou elektromagnetická pole generovaná člověkem, zejména mobilní telefony. V 80. letech 20. století se objevil palčivý problém - odumírání lesů. Na vině byly kyselé deště - přesto byly stejně postiženy i ty nejodlehlejší oblasti s nejčistším ovzduším. V Německu a Švýcarsku byl proveden výzkum, a přestože se skutečně ukázalo, že půda v postižených lesích je kyselá, pozorování a pokusy ukázaly, že tato kyselost může být také důsledkem pomalé elektrolýzy půdy prostřednictvím stromů vystavených například radarovým vlnám. Stromy na hřebenech byly navíc postiženy silněji, protože byly více vystaveny novým radarům instalovaným v 70. letech 20. století. Další pozorování bylo provedeno v době pádu Berlínské zdi. Obří ruské radary ve Skrudě, které při plnění úkolu monitorovat Západ silně ozařovaly celou oblast, nepoškozovaly jen lesy, ale také zvířata a lidi. Po četných studiích se zjistilo, že růstové letokruhy stromů v letech, kdy byly radary v provozu, byly mnohem menší než letokruhy z období před tímto zářením i po něm.
Ve švýcarském Schwarzenburgu byla v roce 1939 instalována krátkovlnná rádiová anténa, jejíž vysílací výkon byl následně v roce 1954 zvýšen na 450 kW. Následovalo zhoršení zdravotního stavu místních obyvatel, kteří si stěžovali na příznaky EHS. Děti z vesnice měly potíže ve škole a zdálo se, že na rozdíl od dětí z méně exponovaných sousedních vesnic nejsou schopny postoupit na vyšší stupeň vzdělání. Nakonec byla v roce 1992 provedena studie, která potvrdila, že v okruhu 900 metrů od antény byly parametry fyziologického rozboru lidí a zvířat v místě abnormální. Bylo také zjištěno, že růstové letokruhy stromů jsou stlačené - ale pouze na straně přivrácené ke zdroji záření. Dne 28. března 1998 byl vysílač vypnut a byla provedena studie "před a po"; ta prokázala, že hladina melatoninu 58 testovaných osob se opět zvýšila. Padesátiletý vesničan byl konečně poprvé v životě schopen spát celou noc bez přerušení. Dne 29. května 1996 prohlásil Philippe Roch, ředitel "Úřadu pro životní prostředí", že existuje "prokázaná souvislost mezi poruchami spánku a provozem komunikací".
17. V zemi nevidomých
Jak dlouho ještě budeme muset čekat, než budeme moci říci: "Váš mobilní telefon mě zabíjí!", a ne "Jsem elektrohypersenzitivní"? A přitom počet lidí, kteří trpí bolestmi hlavy v důsledku používání mobilních telefonů, je obrovský. V roce 2010 přiznaly dvě třetiny dotazovaných ukrajinských vysokoškoláků skutečnost, že není společensky přijatelné o tomto problému otevřeně hovořit. Gro Harlem Brundtlandová byla EHS, když byla šéfkou "Světové zdravotnické organizace". O této skutečnosti hovořila zcela otevřeně, ale o rok později byla nucena ze své funkce odstoupit. To odradilo další vysoce postavené veřejné činitele od následování jejího příkladu. Pouze menšina lidí trpících elektromagnetickým znečištěním ví, čím trpí, zatímco velká většina o tom nemá ani tušení. Celá populace je na dálku elektricky ničena a člověk se musí téměř omlouvat za to, že je elektrosenzitivní, přesněji řečeno elektrohypersenzitivní, stejně jako kdyby se musel omlouvat za to, že je "hypersenzitivní na kyanid". Pravda je totiž taková, že elektřina, jak se v současnosti používá, je toxická. Statistické grafy navíc jasně ukazují zvýšení úmrtnosti obyvatel devíti amerických měst krátce po uvedení prvních základnových stanic do provozu. Tato zvýšená úmrtnost se pohybuje od 25 do více než 80 procent.
Průzkum provedený jedním deníkem, který požádal obyvatele New Yorku, aby uvedli, zda po 15. listopadu 1996 začali trpět řadou příznaků EHS, shromáždil stovky svědectví z nejrůznějších rasových a sociálních vrstev. Uvedené datum bylo dnem, kdy byla uvedena do provozu první síť mobilních telefonů. Organizace "Cellular Phone Task Force", kterou v roce 1996 založil Arthur Firstenberg, je zavalena žádostmi o pomoc od lidí poškozených mikrovlnnými rádiovými frekvencemi. Tolik zářičů všeho druhu se množí - od WiFi, WiMAX, radarových stanic a záření vysílaného z oblohy telekomunikačními satelity, že se zdá, že brzy nebude kam utéct. Profesor Olle Johansson z prestižního "Karolinského institutu" (proslulého udělením Nobelovy ceny za medicínu) se od roku 1977 zaměřuje na prokázání účinků elektronického smogu na živé organismy. Úspěchy jeho studií vedly k tomu, že byl ve svém ústavu odsunut na okraj společnosti, zmizelo financování jeho výzkumu a začalo mu být vyhrožováno smrtí; jednou jen o vlásek unikl pokusu o vraždu díky sabotáži svého motocyklu. Navzdory všemu pokračuje v informování světa o pravdě, aby mimo jiné bránil ty, kteří trpí EHS a jejichž život se stal peklem na zemi. Je znechucen tím, jak vlády takzvaných "demokratických" zemí jednoduše ponechaly oběti rádiových frekvencí svému osudu.
Dr. Erica Mallery-Blytheová, která má dvojí britské a americké občanství, dokončila svá studia v roce 1998. Poté, co v roce 2007 následovala svého manžela, pilota letounu F-16, do USA, začala být vážně postižena EHS, aniž by si to uvědomovala. Internetové rešerše jí nakonec umožnily pochopit, co se jí děje. Jako lékařka byla zmatená, jak může tak hluboký a invalidizující stav existovat, aniž by o něm ve své profesi kdy slyšela. Aby se uklidnila, rozhodla se podstoupit magnetickou rezonanci, aby vyloučila riziko rakoviny mozku. Domnívala se, že při zapojení vysokofrekvenčních pulzů jí hrozí smrt, ale v Údolí smrti, daleko od rádiových frekvencí, se jí vrátilo plné zdraví a vitalita. Od té doby se věnuje informování a pomoci 5% (nejméně) populace, kteří jsou EHS a byli úřady zcela opuštěni.
Jurij Grigorjev, který je obecně považován za dědečka elektromagnetického výzkumu v Rusku, má mimořádné obavy především o mladé lidi a prohlásil, že je to poprvé v historii lidstva, kdy jsou mozky lidí otevřeně vystaveny mikrovlnám - což je z pohledu radiobiologa nesmírně závažné. Cituje zejména korejskou studii, která ukazuje, že porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) u dětí souvisí s používáním mobilních telefonů. Koncem 90. let minulého století švédský neurochirurg Leif Salford a jeho tým prokázali, že mobilní telefony způsobují propustnost hematoencefalické bariéry, což je příčinou Alzheimerovy choroby. V roce 2003 prokázali, že jediná expozice trvající pouhé dvě hodiny způsobuje trvalé poškození mozku. V roce 2015 turečtí vědci ozařovali krysy hodinu denně po dobu jednoho měsíce pomocí typických vln mobilních telefonů. Ozářené krysy měly o 10 % méně mozkových buněk než ty, které byly této léčby ušetřeny. Stejný tým experimentoval na březích potkanech po dobu devíti dnů při stejné úrovni záření. U potomků potkanů byla zjištěna degenerace mozku, míchy, srdce, ledvin, jater, sleziny, brzlíku a varlat. Stejný pokus opakovaný na mladých potkanech způsobil atrofii míchy spolu s úbytkem myelinu, podobně jako je tomu u roztroušené sklerózy.

V září 1998 bylo uvedeno do provozu prvních 66 satelitů pro kosmickou telefonii, což v následujících dvou týdnech způsobilo v USA zvýšení celostátní úmrtnosti o téměř 5 %. Ve stejném období bylo pozorováno, že ptáci přestávají létat a že lidé s EHS obzvláště onemocněli. Dnes nad námi létá asi 1 100 umělých družic, ale několik společností - Google, Facebook, SpaceX, OneWeb a Samsung - vypustí do roku 2025 až po 4 600 nových komunikačních družic, aby pokryly celou planetu vysokorychlostním přístupem k internetu. V roce 1968 dokonce první malá flotila 28 vojenských satelitů urychlila celosvětovou pandemii chřipky. Na rozdíl od pozemní antény, jejíž záření je po dosažení magnetosféry silně zeslabeno, působí na ni družice přímo prostřednictvím dosud málo známých mechanismů, a ohrožují tak život na Zemi. Zapomínáme na varování Rosse Adeyho, dědečka bioelektromagnetiky, a atmosférického fyzika Neila Cherryho, že jsme elektricky regulováni světem, který nás obklopuje, a že bezpečná úroveň vystavení radiofrekvencím je proto nulová. Proti této potenciálně katastrofické iniciativě je třeba se postavit a v čele této iniciativy stojí organizace "Global Union Against Radiation Deployment from Space - GUARDS" (viz. www.stopglobalwifi.org).
V roce 2014 zveřejnil lékař Tetsuharu Shinjyo studii "před a po". Hodnotil zdravotní stav 122 obyvatel budovy, na níž byly instalovány antény základnových stanic. Jednadvacet z nich trpělo chronickou únavou, 14 závratěmi nebo Ménièrovou chorobou, 14 bolestmi hlavy, 17 bolestmi očí nebo infekcemi, 14 nespavostí a 10 chronickým krvácením z nosu. Pět měsíců po odstranění antén zůstaly pouze dva případy nespavosti, jeden případ závratí a jeden případ bolestí hlavy! Této mimořádné situaci v oblasti lidských práv, která se týká stovek milionů lidí v celoplanetárním měřítku, a mimořádné situaci v oblasti životního prostředí, která hrozí vyhynutím nesčetných druhů rostlin a živočichů, je třeba čelit s jasným a neochvějným řešením.
-konec-