Měsíc je zvláštní objekt a satelit Země v každém ohledu. Podívejme se blíže na fakta.

1 Měsíc je přírodní objekt

Na našem satelitu je dost podivných věcí. Je to příliš velký satelit pro Zemi a nemohl vzniknout společně se Zemí. Je možné, že Stepaněnko (chispa1707) má pravdu1 - jedná se o jádro mrtvé planety Phaethon, jejíž úlomky tvoří pás asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Jak ale mohla Země toto jádro zachytit na své oběžné dráze? A jádro by muselo být těžké. A Měsíc zjevně nemá takovou hmotnost. Od této verze přejdeme k verzi, že toto těleso bylo na Zemi dopravena uměle. V tomto případě byly Měsíci dány jedinečné parametry jeho rotace kolem vlastní osy a kolem Země (periody jsou stejné).

Existuje verze Valentina Pavlova o tom, že vnitřní planety sluneční soustavy a Měsíc - bývaly na oběžné dráze kolem Saturnu,2 Měsíční krátery pravděpodobně nejsou z padajících asteroidů. Domnívám se, že jsou to krátery jež vznikly po odplynění jako díry v palačince vzniklé smažením. Argument: prakticky všechny měsíční krátery jsou kruhové. Ale všechny meteority a asteroidy nemohou padat striktně kolmo k povrchu, většina z nich bude tangenciální a kruhových kráterů nebude tolik. Je tu ale jedna věc. Při velmi vysokých rychlostech pádu se povrch pevného tělesa, s nímž se objekt srazí, nechová jako pevné těleso, ale jako kapalina. Pokud vystřelíte z pistole do vody pod úhlem a natočíte tento proces na kameru s vysokou snímkovou frekvencí za sekundu a poté si jej prohlédnete ve zpomaleném záběru, uvidíte: vznikla kruhová vodní tříšť. To nám také říkají kumulativní hlavice: když střela exploduje na povrchu ocelového pancíře, rychlost a síla zpětného proudu látky ocel jednoduše rozplácne. Nemyslím si, že je třeba tuto verzi zavrhnout...

Měsíc v úplňku odráží světlo celou plochou svého viditelného disku. A podle zákonů optiky by okraje disku měly být matné a sotva viditelné. Úhel dopadu se rovná úhlu odrazu - tento optický zákon Měsíc porušuje. Vědci však naznačují, že jde o měsíční půdu.

Mapa denního záření Měsíce v pásmu 37 GHz
Mapa nočního záření Měsíce v pásmu 37 GHz

Vše zde dává smysl v odrazu a záření po zahřátí. Proč ale Měsíc ve viditelném odraženém světle svítí jako plný disk? Zde byla diskutována rotace viditelného disku Měsíce proti směru hodinových ručiček.3 Komentáře objasnily, že se nejedná o žádné tajemství. Pro neodborníka však může být obtížné přijít mu na kloub.

Kývání Měsíce při jeho oběhu kolem Slunce

K dispozici jsou informace o měsíčních otřesech, což jsou seismické vibrace měsíčního povrchu. Měsíční otřesy jsou mnohem slabší než zemětřesení a jsou méně časté, ale mohou dosáhnout síly až 5,5 stupně Richterovy stupnice (zemětřesení o této síle může poškodit budovy). Vibrace způsobené mělkými měsíčními zemětřeseními trvají obvykle déle než 10 minut, zatímco vibrace způsobené zemětřesením trvají jen minutu nebo dvě (viz. obr. níže). Výzkum Měsíce pomocí seismometrů provedly kosmické mise Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15 a Apollo 16. Ale vzhledem k tomu, že samotné mise Apollo jsou pro mnohé pochybné, mohou být i tyto informace přinejmenším neúplné, ne-li nespolehlivé.

Na Měsíci se nacházejí koncentrované kovové hmoty, které vytvářejí gravitační a magnetické anomálie Měsíce - "maskony". Podle nejnovějších údajů se pod povrchem Měsíce nachází pět obrovských objektů o velikosti od 8 do 22 kilometrů. Některé z nich byly identifikovány v infračerveném spektru evropskou výzkumnou družicí COSMIC LEB v roce 1999 (viz. obr. níže).

Běžně známé zvláštnosti Měsíce:

- Téměř dokonale kruhová dráha Měsíce kolem Země. Prakticky kruhový tvar Měsíce.

- Dokonalá shoda rotace Měsíce kolem své osy a rotace kolem Země, v důsledku čehož vidíme pouze jednu stranu Měsíce.

- Dokonalá shoda velikosti Měsíce s velikostí slunečního disku viditelného ze Země. Z tohoto důvodu vidíme při zatmění Slunce tzv. korónu.

- Při této velikosti a vzdálenosti od Země by měl mít Měsíc velmi nízkou hustotu, ale hloubka meteorických kráterů ukazuje na poměrně husté složení, které by při této velikosti činilo Měsíc mnohem těžším, a proto by vzdálenost od Země měla být větší.

Podívejte se na seznam sond, která kdy byla vypuštěna na Měsíc, jejich účel, dosažené - nedosažené - výsledky a konečný výsledek.4 Zdá se, že s gravitací Měsíce také není něco v pořádku. Tolik případů tvrdého přistání a ztráty dopravních prostředků, neschopnost dosáhnout oběžné dráhy Měsíce, selhání při získávání umělých družic z Měsíce. Další zajímavostí je, že v 60. a 70. letech 20. století - nastal boom v průzkumu Měsíce. Šlo o závod mezi SSSR a USA o dobytí našeho satelitu? V roce 1976 proběhl poslední let naší Luny-24. Pak nastal úplný klid až do roku 1990. Měsíční sondy dopravily na Zemi asi 300 gramů měsíční půda. Nebýt neustálých neúspěchů při opakovaných vstupech, bylo by to více. Na oběžné dráze kolem Měsíce zůstává sonda LRO, dvojice družic ARTEMIS a přistávací modul Chang'e-5T1. Za 58 let výzkumu vyslalo 6 různých zemí na Měsíc 110 misí, z nichž 52 bylo neúspěšných.

Zde je článek o druhé fázi průzkumu Měsíce, do které se zapojily další země, jako je Japonsko, Čína a ESA (Evropská kosmická agentura).5 Neexistují však žádné další fotografie a videa měsíčního povrchu. Na síti jsou většinou černobílé fotografie z 60. a 70. let.

Zde je zajímavý fakt:

Dne 9. října 2009 v 11:31 UTC narazil horní stupeň o zbytkové hmotnosti 2305 kg rychlostí asi 2,5 km/s do povrchu měsíčního kráteru Cabeo poblíž jižního pólu, kam jej o pouhé čtyři minuty později následoval i LCROSS. Důvod tak bizarní likvidace NASA byl prostý: nosná raketa vynesla oblak plynu a prachu, který LCROSS před srážkou s povrchem analyzoval. LRO, dalekohledy na Zemi, Hubble a evropská družice Odin byly schopny sledovat proces shora (tentokrát všechny dalekohledy zachytily vzplanutí a amatérští astronomové s aperturou 25 cm a více mohli proces sledovat také ze Země).

Víceméně kvalitní snímek údajně pořízený Hubbleovým teleskopem

Viděli jste někdy detailní fotografie Měsíce z Hubbleova teleskopu? Ano? A události, jako je srážka kosmické lodi s Měsícem? Nebo místa přistání Apolla? S takovými detaily, že nikdo nebude na pochybách: Byli Američané na Měsíci, nebo ne?! Proč se všechny tyto věci neukazují a neprohlašují za výdobytky moderní technologie?

-pokračování-

---------------------------------------------------

 

ODKAZY:

1. https://chispa1707.livejournal.com/
2. http://sibved.livejournal.com/177437.html
3. https://sibved.livejournal.com/271171.html
4. http://www.vseportrety.ru/sob-kosmos.html
5. https://geektimes.ru/post/294913/

Další díly