Stonehenge, letní slunovrat, galaktické uspořádání? (2)
Na Herschelových internetových stránkách nalézáme důkaz podporující hypotézu našeho článku, že tzv. 'tajemná' hvězda na Herschelových hvězdných mapách, (o níž se Herschel domnívá, že se vztahuje ke hvězdě v blízkosti Plejád), ve skutečnosti znázorňuje pozici Slunce na ekliptice. Přesná pozice Slunce je na Herschelových internetových stránkách vysvětlena takto: nachází se "mezi býčími rohy v souhvězdí Býka a směr odpovídá pozici prastarých nalezišť" (viz. text dole na obrázku). Takže místo, na které 'tajemná' hvězda ukazuje, je oblastí, kde: SE SLUNCE NACHÁZÍ NA MLÉČNÉ DRÁZE ZA LETNÍHO SLUNOVRATU 1998! Slunce v době letního slunovratu 1998 je umístěno mezi rohy Býka, když se Slunce ocitá na Mléčné dráze viz. obr.!
Sama Herschelova internetová stránka nám poskytuje argumenty na podporu tvrzení, že naše teze může být správná a že 'tajemná hvězda' v Herschelových hvězdných mapách NENÍ vůbec hvězdou v blízkosti Plejád, nýbrž ve skutečnosti je směrovým ukazatelem k Slunci nacházejícímu se na ekliptice mezi rohy Býka! A to je pozice, kde se Slunce nalézá na ekliptice za letního slunovratu 1998 a za Velké Nebeské Konjunkce!
Plejády - vzor
Abychom dále otestovali a prokázali hypotézu, že Plejády v Herschelových hvězdných mapách mohou ukazovat směrem ke Slunci na Mléčné dráze za slunovratu v roce 1998, byl vytvořen vzor Plejád za použití volně přístupného zdroje zdarma - astronomického softwaru Stellarium. Stellarium nabízí realistické 3D zobrazení oblohy podobné tomu, jaké můžeme shlédnout při pozorování hvězd prostým okem. Stellarium nám umožní prozkoumat naši domněnku.
Vzor je vytvořen ze záběru z obrazovky v momentě, kdy na Stellariu vidíme letní slunovrat roku 1998. Zelená čára na vzoru přesně zarovnává pozice hvězd Alcyone a Pleione s letním slunovratem Slunce na Mléčné dráze v roce 1998. Oranžová čára je základnou souhvězdí Plejád, spojující hvězdy souhvězdí Plejád - Taygeta, Maia a Alcyone - s hvězdami HP 17832 a HP 17900.
Tento vzor bude prověřen na stavbě Stonehenge, abychom viděli, jestli úhel mezi Plejádami a slunovratem Slunce na Mléčné dráze má nějaký význam s ohledem na Stonehenge.
Stonehenge
Je známým faktem, že Stonehenge byl astronomickou observatoří pro obojí, solární i lunární, pozorování. Jednou z jeho funkcí bylo určení data letního slunovratu za využití východu Slunce pávě za letního slunovratu. 21.června vycházející Slunce na severovýchodě vyzařuje své světlo mezi kamenem Heel stone a dopadá na oltářní kámen Altar stone ve středu Trilithonů či podkovy Stonehenge.
. Jihozápadně od Stonehenge nalezneme mohylu Winterbourne Stoke Barrows. Herschel tvrdil, že lokalita Winterbourne Stoke Barrows u Stonehenge ve skutečnosti reprezentuje hvězdnou mapu Plejád a doopravdy se zdá, že tyto mohyly mají tvar tohoto souhvězdí. Winterbourne Stoke Barrows stejně jako Plejády podle Herschela ukazují cestu ke Stonehenge.
Pojďme nyní přiložit náš vzor Plejád na Winterbourne Stoke Barrows a uvidíme nejprve, jestli se shodují. K tomuto účelu zarovnáme hvězdy na oranžové základně v našem vzoru s odpovídajícími mohylami ve Stonehenge.
Z obrázku nahoře je vcelku zřejmé, že mohyly se dokonale neshodují s hvězdami Plejád. Přestože hvězdy souhvězdí Plejád nabírají stejných kontur jako mohyly, geometrický tvar samotné konstelace je poněkud zdeformovaný, neboť je roztažený podél oranžové základní linie. Poměry mezi naším modelem a skutečným půdorysem Plejád zcela jistě nesouhlasí. V průběhu času se hvězdy pohybují a to by mohlo docela dobře vysvětlit, proč už dispozice mohyly, po uplynutí tisíců let, perfektně neodpovídají současnému souhvězdí Plejád. Nicméně, mohyly, které se táhnou v přímé linii z jihozápadu na severovýchod nám umožní přiřazení a zarovnání vzoru hvězdné mapy Plejád s lokalitou Winterbourne Stoke Barrows.
Jestliže jsou naše předpoklady správné a oranžová základní linie Plejád je zarovnána s mohylami, zelená linie by měla ukazovat směrem ke Stonehenge! Pojďme oddálit obrázek a uvidíme, co dostaneme:
Zelená linie z našeho vzoru probíhá přímo skrze Stonehenge!
Zelená čára protíná Stonehenge a nakonec se střetává s řekou Avon a v místě tohoto protnutí se nachází bod, který představuje 'Slunce na Mléčné dráze'.
Pojďme ještě jednou zkontrolovat naši tezi v převráceném pořadí. Nejprve vezmeme, za pomoci programu Stellarium, obrázek nebe za letního slunovratu v roce 1998, kdy se Slunce nachází na Mléčné dráze. Poté jsme přiložili tento obrázek na Stonehenge a ujistili jsme se, že Plejády se překrývají s Winterbourne Stoke Barrows a Slunce přebývá na řece Avon takto:

Letní slunovrat 1998 přiložený na Stonehenge. - bílá čára představuje východ Slunce za letního slunovratu, s nímž je zarovnán Stonehenge
Když si nyní zase přiblížíme Winterbourne Stoke Barrows, získáme tentýž výsledek:
Domnívám se, že můžeme bezpečně prohlásit, že náhoda je u téměř dokonalého zarovnání lokality Winterbourne Stoke Barrows se Stonehenge vyloučena.
S největší pravděpodobností Stonehenge představuje samotné Slunce. Jelikož nemohl být vybudován přímo v řece, byl postaven na zemi jako středobod mezi Winterbourne Stoke Barrows a řekou Avon. Stonehenge se tak stal ukazatelem směrem k Slunci a jeho smyslem bylo propojit Plejády se Sluncem nacházejícím se za letního slunovratu na Mléčné dráze (zelená čára na obr.13).
Doplňková zkouška
Za letního slunovratu Slunce vychází u Stonehenge v azimutu 50° na severovýchod, zatímco Plejády nalezneme na azimutu 75°. To znamená, že za východu Slunce při letním slunovratu můžeme vidět Plejády ze Stonehenge přímo nad řekou Avon, přesně v místě, kde linie tažená z Winterbourne Stoke Barrows skrze Stonehenge protíná řeku Avon. Toto umístění samozřejmě v naší tezi odpovídá pozici 'Slunce na Mléčné dráze'. Jinými slovy:
Za východu Slunce při letním slunovratu jsou Winterbourne Stoke Barrows, Stonehenge a Plejády zarovnány!
Tato skutečnost ukazuje, že Stonehenge propojuje Winterbourne Stoke Barrows s Plejádami v době východu Slunce za letního slunovratu. Plejády se zrcadlí na Zemi jako Winterbourne Stoke Barrows, se Stonehenge jako ústředním bodem tohoto zrcadlového obrazu.
Takže pojďme si zrekapitulovat fakta:
? Aby mohyly Winterbourne Stoke Barrows odrážely Plejády v době východu Slunce za letního slunovratu, byly umístěny v azimutu 259° jihozápadně od Stonehenge.
? Dále rozmístění mohyl Winterbourne Stoke Barrows v této lokalitě bylo rozloženo tak, aby reprezentovalo Plejády v galaktickém uspořádání za letního slunovratu v roce 1998, kdy se Slunce nacházelo na Mléčné dráze. To znamenalo, že mohyly by musely být uspořádány tak, že Alcyone a Pleione byly zarovnány se Stonehenge, jelikož toto zarovnání ukazovalo směrem k Slunci na Mléčné dráze (viz. zelená linie na našem obrázku modelu č.8).
Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že Stonehenge je také observatoří východu Slunce za letního slunovratu, poselství Stonehenge se tímto stává jasným:
Stonehenge nám říká, že Plejády ukazují směrem k Slunci na Mléčné dráze v době letního slunovratu; jinými slovy, ve Stonehenge je zakódováno Galaktické Uspořádání za letního slunovratu!
Woodhenge
Hned severovýchodně od Stonehenge nalezneme Woodhenge. Woodhenge je dřevěným 'protějškem' a předchůdcem Stonehenge. Woodhenge je tvořen soustřednými elipsovitými prstenci dřevěných kůlů. Obojí, vstup Woodhenge i dlouhá osa elips, jsou orientovány k východu Slunce za letního slunovratu, což z Woodhenge činí další observatoř letního slunovratu.

Stonehenge propojuje Winterbourne Stoke Barrows s Plejádami
Nedávné vykopávky u Woodhenge a Durrington Walls z roku 2006 přesvědčily archeology o tom, že stavby Woodhenge a Stonehenge byly obě součástí jedné a té samé 'náboženské' lokality. Cesta spojující Woodhenge se Stonehenge naznačuje, že obě místa byla propojena.
Když se podíváme na obrázek 16, tak zjistíme, že Woodhenge je nejenom blízko řeky, ale také tzv. 'Cursus', cestě, o níž se archeologové domnívají, že představuje prastarou závodní dráhu, souběžnou s ekliptikou. Navíc 'Cursus' protíná Woodhenge!
. Jestliže měl tedy 'Cursus' představovat ekliptiku a Woodhenge Slunce, lokalita Woodhenge by byla místem, kde se ekliptika (Cursus) a Mléčná dráha (řeka Avon) kříží. Jinými slovy:
Woodhenge by mohl představovat 'Slunce na Mléčné dráze' v galaktickém uspořádání za letního slunovratu.
Závěr
Po zvážení Herschelovy tématiky Plejád, mnohočetně se vyskytující po celém světě, což Herschel vyložil 'tajemnou' hvězdou, my nabízíme nový výklad Herschelovy 'tajemné' hvězdy v tomto článku. Předkládáme interpretaci, která bere do úvahy astronomický význam konkrétních lokalit, což Herschel nezvažoval. Zvolili jsme Stonehenge jako příklad a názorně jsme ukázali, že naše teze je v případě Stonehenge správná. Mohlo by to znamenat, že prastaré civilizace nám zanechaly klíč k naší současné:
Velké Nebeské Konjunkci nebo Galaktickému Uspořádání za letního slunovratu.
Tato astronomická událost vítá Nový Věk.
- konec -
(c)2002 Jan Wichering
(c)2007 Translation: Adriana Křížová