TAJEMNÉ AVEBURY (2)
Vztyčení oživených megalitů na této křídové půdě umožnilo neolitickým zemědělcům, aby zde pěstovali obilí a další plodiny. Jak už víte z antropozofické astrologie, vnější planety, zejména Saturn, působí na vegetativní pól rostlin přes vibrace křemíku (megality), zatímco vnitřní planety, zejména Venuše, působí přes vápník na pól reprodukční (klas). Ne náhodou byl Saturn římským bohem zemědělství. Pod tímto severním kruhem je zhruba stejně veliký kruh jižní, který měl kdysi uprostřed asi největší megalit této lokality (podle Stukeleyho byl vysoký 6,3 m). Místní obyvatelé jej nazývali Obelisk, a i po jeho zničení tančili na tomto místě až do 19. století na první máj (Beltine) kolem májky. Byla to ozvěna rituálů starých tisíce let. Beltine, jak víte, je svátkem jarní plodnosti. Co zde probíhalo v tu dobu? Při východu slunce osvětlovaly paprsky falický obelisk – axis Mundi – a jeho stín dopadal na kámen č. 106 (tzv. kámen Vulvy) a oplodnil jej. Nebeský sluneční bůh se spojil s Božskou Vulvou Země, a to pouze dvakrát za rok: na 1. máj a na počátku srpna při svátku první úrody.
A tak se v Avebury během roku udály tyto tři Božské svatby. Co ještě symbolizovalo Božskou svatbu? Orba. Pluh nebo tyč asociovaly penis a brázda vulvu Bohyně Země. Semeno pak odpovídalo spermatu. Už na 15 000 let staré kosti z Dordogne ve Francii je zachycena řezba Nebeského býka, který se svým penisem chystá proniknout do ženy symbolizující Bohyni Zemi. Tento motiv se zachoval i na soudobých tibetských bronzech, i když má jiný význam. Artuš, původně astrologicky Arcturus (souhvězdí Velkého Medvěda), se změnil v aradora-oráče, v souladu s tím, jak se měnila lovecká společnost na zemědělskou. Náčelník, král, farao, čínský císař jako ztělesnění nebo zastoupení Nebeského boha či jako syn Nebes každý rok vyorávali první brázdu Božské orby pluhem, do něhož byl zapřažen býk. Voli Přemysla oráče jen dokreslují vykleštění českých pověstí. Příkopy neolitické Anglie, stejně jako příkop v Avebury, jsou zvěčněním a oslavou kosmické orby a oplodnění Bohyně Země, kdy sám Nebeský Bůh v podobě tornáda přímo vyrýval svou brázdu v běsnícím sexuálním aktu. (Podrobně o tomto tématu pojednávají knihy Terence Meadena.)
Při proměně hypnotického vědomí na mytické, v těch časech, kdy nás bohové opustili, kdy k nám přestali promlouvat přímo svými hypnotickými hlasy přes pravou hemisféru a začali nám sdělovat »svou vůli« znameními, věštbami, horoskopy nebo kalendářem, nastal problém, jak sladit sluneční a měsíční cyklus, který musili řešit Sumerové stejně jako Májové nebo obyvatelé Avebury. Konflikt mezi těmito dvěma odlišnými časy a rytmy přetrvává dodnes. Zatímco ženské tělo, jak na to upozorňovala už před 20 000 lety soška »Venuše z Laussel«, řídí lunární čas, současný svět, ve kterém žena žije, se řídí časem solárním. Stínem tohoto konfliktu »časů« jsou pak poškozené vaječníky, bulky na prsou nebo neplodnost. U mužů pak konflikt mezi kairos, subjektivním časem, a objektivním časem kronos, zasahuje srdce.
Lunární a solární kruh ve Velkém kosmickém kruhu jsou ale i předpokladem řešení tohoto konfliktu na vyšší rovině vyjádřené později ve slavných glastonburských Vesica Pisces – mandorly, kterou známe i z Chartres a jiných lokalit. Návod k postupnému překročení protikladů Slunce a Luny, Nebe a Země, posvátného a profánního na základě toho, co mají společné, protože pro mytické vědomí se protiklady nevylučují, ale doplňují. Toto společné pak vertikálně vytváří symbol Velké Bohyně, který přežívá dodnes v podobě kosočtverce na zdech, anebo horizontálně znamení ryby, podle kterého se poznávali křesťané v dobách pronásledování. Je zde zároveň i jedno z prvních ztvárnění základního principu posvátné architektury: ženského a mužského prvku – dělohy a falu, jeskyně a menhiru v podobě členění prostoru, ze kterého pak vyrůstají řecké chrámy nebo amfiteátry. Uspořádání prostoru sloupovím je vedeno snahou o co největší amplifikaci posvátných sil genia loci a např. chrám Héry svou architekturou dokonale zesiluje právě kvality jejího archetypu, na rozdíl od chrámů jiných božstev. Kupole mešity s minarety nebo loď křesťanského chrámu s jeho věžemi jsou jen variacemi téhož základního principu magického vědomí.

W. Stukeley nazval Avebury chrámem okřídleného hada, i když podle lidové pověsti do Velkého kruhu nikdy žádný had nevstoupí. Podobnou symboliku jednoty Nebe a Země známe z Mexika (Opeřený had Quetzalcoatl) nebo z Číny (drak). Není náhodou, že biskup na staré křtitelnici kostela v Avebury ubíjí berlou dva draky-hady (zelený drak je erbem této části Anglie) a že kosmogram na megalitu č. 25 S představuje Urobora s ptačí hlavou a opeřeným ocasem. Tento megalit je jedním ze 100 párů kamenů, které vroubily West Kennet Avennue, táhnoucí se asi 2300 m od svatyně k jižnímu vchodu Velkého kruhu. Jde o tzv. zemskou čáru sv. Michala drakobijce, odpovídající jangovému dračímu meridiánu čínské geomancie. Zatímco od Silbury Hill vede zemská čára Panny Marie odpovídající jinovému meridiánu. Tyto dvě zemské čáry, ida a pingala, kaduceus či Merkurova hůl, tvoří páteř éterického těla jižní Anglie a táhnou se od hory sv. Michala na jihozápadním pobřeží přes Glastonbury, Stonehenge a Avebury až k Hoptonu na severovýchodním pobřeží. Mužský meridián se vine hlavně po kopcích, kde jsou tvrze a kostelíky sv. Michala, zatímco čára Panny Marie vytváří meandry, na kterých se nacházejí nejen její kostelíky, ale i posvátné studny a prameny. Obě čáry sledují poměrně přesně linie spojující epicentra zemětřesení, které v roce 1275 zničilo kostel sv. Michala na Michalské hoře, stejně jako na Toru v Glastonbury.
Jde o energii vznikající rotací Země a o energii kosmu, které magické vědomí mění na éter, a všude tam, kde se mužská a ženská čára protínají, pak vznikají aku-presurní body těla Bohyně Gáji: posvátná místa, kde naši předkové budovali své svatyně, pravěké katedrály nebo alespoň zabodávali akupunkturní jehly menhirů. Pamatujete se na to místo, kde jsme znovu vcházeli do Velkého kruhu jižním vchodem? Na ten pár menhirů, z nichž ten vlevo se nazývá Čertova sedačka? Kolegyně Marie mi tehdy říkala, že se jí tam otevřel vnitřní zrak a že začala vidět energie jako barvy. Ze svatyně, která byla původně Woodhenge, dřevěným kruhem, se dnes kromě půdorysu už nic nezachovalo. Název se dozvěděl od místních lidí ještě J. Aubrey a Samuel Pepys svatyni ve svém zápisu z roku 1668 přirovnává ke Stonehenge. V konečné podobě to byl kruh o průměru čtyřiceti metrů s dvaačtyřiceti velkými menhiry. Svatyně byla zničena až roku 1724, kdy sjednocení ideologických zájmů církve a »špinavého zisku« (W. Stukeley) zasadilo Avebury největší ránu.
Můžeme předpokládat, že to bylo místo zvláštních magických operací: jakási laboratoř a dílna projikující éterická těla místních obyvatel na krajinné části těla Velké Bohyně Země, chcete-li Přírody, a v souhlasu s ní. Ne proti ní, jak se to na mentální úrovni (zničující technologické projekce ega) děje dnes. Naše setkání s Avebury začalo cestou přes kruh v obilí k jedné z nejlépe zachovaných a zároveň nejdelších (100 m) neolitických pohřebních mohyl v celé Velké Británii: West Kennet Long Barrow, která je orientovaná ve směru znovuzrození – ze západu na východ (vchod). Za 1500 let zde bylo pohřbeno pouze 46 mrtvých, což svědčí o tom, že nešlo o pohřebiště, ale o místo, odkud »mluvící hlavy« hypnotickými hlasy dál řídily místní komunitu. V západní komoře mohyly byly totiž nalezeny pouze mužské lebky. Když se podíváme na půdorys mohyly, vidíme, že jde o tělo Bohyně, jejíž hlavu tvoří právě západní komora a vulvu vchod. Představa, že hlas mrtvého předka nebo krále dál vychází z jeho preparované lebky, byla vlastní lidem hypnotického vědomí na celé zemi (viz. vynikající práci J. Jaynese o bikame-rální mysli).
Římský Saturn se na britských ostrovech nazýval Bran a byl nejen bohem zemědělství, ale patřil mu i magický kotlík hojnosti a znovuzrození, ze kterého se až na úrovni mytického vědomí vyvinula představa sv. grálu. Jedna z legend vypráví, jak byla Branova hlava, i po oddělení od těla dál prorokující a zpívající, pohřbena v mohyle, na které postavili londýnský Tower. Legenda rovněž říká, že pokud tam Branova hlava zůstane, Anglie nepodlehne cizím dobyvatelům. A protože totemovým zvířetem Brana je havran, chápete možná onu péči o havrany v Toweru. Všimli jste si také oněch svazečků havraních pírek v aveburské mohyle? Spisovatel Robert Graves se domnívá, že Bitva Stromů, ve které byl v jeho interpretaci Bran poražen Wotanem Anglosasů, se odehrála u bran Annwn (podsvětí) neboli Avebury. Avebury se tak stalo místem, kde byla rovněž uložena jeho »vznešená« mluvící hlava. A když lidé se změnou vědomí přestali slyšet jeho božský hlas – respektive to, co za něj považovali, přeměnilo se Avebury na anglické Delfy, kde místem Branova orákula, jehož ústy dál promlouval, byla dnešní Čertova sedačka. A tak možná ne náhodou se na tomto místě naší kolegyni otevřel vnitřní zrak a pravděpodobně i sluch.
Silbury Hill je zatím největší objevenou evropskou neolitickou pyramidou měsíčního tvaru (výška 40 m, základna 2,2 ha) a její budování si podle dnešních výpočtů vyžádalo asi 18 milionů pracovních hodin. Byla stavěna ve třech fázích. První začala 2700 let před n. l. Z vrstev zeminy, jílu, křídy a říčních oblázků vznikl 5 m vysoký mound. Druhá fáze začala hloubením příkopu; vytěžená křída byla navršena na původní mound, který dosáhl výšky 17 metrů. Ve třetí fázi byl zaplněn první příkop a hlouben větší. Křída z něho byla v šesti vrstvách navršena na mound spolu s drtí a drny a byla pokryta zemí. Když v letech 1968-70 začal největší archeologický průzkum Silbury Hill vedený prof. Atkinsonem, stále živá legenda o králi Silovi, který měl být v moundu pohřben spolu se svou sochou z ryzího zlata, přilákala i pozornost televizní stanice BBC. Nic z toho se ale k velkému zklamání diváků nepotvrdilo. Lhala stará legenda? Místo královského hrobu nebo zlata tam našli archeologové votivní obětiny jako kravské a býčí rohy, bílé bobule jmelí a okřídlené mravence.
V Avebury se ale před příchodem Anglosasů mluvilo welšsky a slovo Sil v místním jazyce znamenalo semeno. V zemědělské magii symbolizují bílé bobule jmelí Sluneční sperma. Mravenci, kteří se zachovali mezi stébly trávy na drnech v pyramidě, umožnili určit, že drny tam byly uloženy v srpnu, kdy tito mravenci mívají křídla. Co však bylo daleko zajímavější: v těchto drnech, na které 5000 let nesvítilo slunce, byla stále zelená tráva! Žádné zlato, žádný sebesenzačnější královský hrob se nemůže rovnat tomuto objevu! Už ze složení vrstev pyramidy je jasné, že jde o gigantický Reichův orgonový generátor, který umožňoval zapojit energetický komplex Avebury do éterické (orgonové) sítě, propojující svými meridiány celou megalitickou Anglii. Jakmile obyvatelé této lokality vyvinuli vyšší modus vědomí, než je magické, ztratili schopnost »čarovat« a museli najít jinou technologii přeměny energie čtyř elementů na vyšší, éterickou životní sílu. Ve snové krajině představuje Silbury Hill těhotné břicho Bohyně Země a zároveň pupek světa ovinutý hadovitou cestou. Had vždy symbolizoval pupeční šňůru rodícího se dítěte – úrody. V mytické krajině byl pak mimo jiné Silbury Hill svatyní Boha Brana i zelenou kaplí Sira Gawaina. Když se na své Cestě setkáme s nějakou historicky významnou krajinou, vedeme s ní obvykle mentální dialog založený na našich vědomostech.
Přesně o to jsme se právě pokoušeli. Ale teď, když je mysl nasycena a tráví, můžeme konečně přestat klást otázky a hledat odpovědi a začít Snovou Gestu na rovině vnímání vnitřním zrakem, sluchem a pocity, kde naše já a představa krajiny splývají. Jako australští domorodci, a zcela jistě i obyvatelé Avebury, Glastonbury, dávné Kalifornie nebo Nazky, pak můžeme vstoupit do snového světa, kde topografie země se mění na metafyzickou krajinu snových symbolů, geoglyfů a jiných fascinujících tvarů netušených významů a pocitů. Na zemi našeho původu, našich předků, kteří se v ní i nad ní ve své Snové Cestě vznášeli, cítili v jejích kopcích, mohylách a polích nejen zrcadlení hvězdného nebe, ale všechny životadárné aspekty Bohyně Země – jarní Panny s nádhernými prsy kopců a klínem údolí i letní Matky těhotné úrodou a podzimně zimní Pra-matky současně. Lineární čas a topografický prostor vnějších smyslů zmizel a zůstal jen vjem a úžasný pocit posvátna.
-konec-