V ČÍNĚ BYLA NALEZENA NEJSTARŠÍ ASTRONOMICKÁ OBSERVATOŘ NA SVĚTĚ

       Čínští archeologové z  katedry archeologie čínské akademie věd tvrdí, že objevili nejstarší astronomickou observatoř na světě pocházející z let 2100 př.n.l. Unikátní artefakt se má nacházet v severní části Číny, konkrétně v provincii Shanxi. Starověká observatoř v Taosi je tedy přinejmenším o 2000 let starší než podobné zařízení ve střední Americe patřící k zaniklé Mayské kultuře. Zjistilo se, že zařízení nebylo používané čistě k astronomickým účelům, ale sloužilo také k celé řadě obětních obřadů.

       Archeologové ve spolupráci s astronomy se pokusili podle dochovaných záznamů v místě rekonstruovat mechanismus pozorování a výpočtů. S obrovským překvapením zjistili, že se výpočty liší od současného tradičního čínského kalendáře jen jemnými odchylkami.

       Starověká observatoř v Taosi se nachází v Xiangfen kraji provincie Shanxi. Tato oblast byla velmi aktivní právě v době mezi 2600 př.n.l. až 1600 př.n.l. Výstavba artefaktu spadá právě do tohoto období.

       Podle expertů jsou astronomická pozorování a výroba kalendářů jedním z důležitých znaků dobře rozvinuté civilizace. Historické dokumenty říkají, že Čína měla zvláštní úředníky specializované na astronomické pozorování a to již 24 století před našim letopočtem. Objev v Taosi jen tyto skutečnosti potvrzuje.


Zdroj: Rense.com