V EVROPĚ MRZNE A NA ŠPICBERKÁCH OBLEVA
Většina Evropy je pod sněhem a zažívá jednu z nejchladnějích zim za posledních 100 let. S rekordními mrazy nebo sněhovou nadílkou se potýkají obyvatelé severní polokoule od Ruska přes Indii až po Japonsko. Na Špicberských ostrovech 1000 kilometrů daleko od severního pólu byl zaznamenán opačný extrém. Teploty tam v první polovině ledna vystupovaly v průměru o téměř 10 stupňů Celsia výše, než jaký je dlouhodobý průměr. Historicky rekordní hodnotu meteorologové naměřili 16. ledna 2006, když rtuť v teploměrech vyšplhala na 6,5 stupně. Dosavadní lednový rekord byl překonán o celé 2 stupně. Deset dní po sobě byly denní rekordy překračovány až o 3 stupně. Oblevu doprovází nadměrné množství srážek, které trojnásobně převyšují průměr.
V Ny-Alesundu, nejsevernějším městě na světě, se lednové teploty obvykle pohybují kolem minus 12 stupňů Celsia. Letos je všechno jinak. Teplota od 4. ledna opakovaně překračuje bod mrazu a sníh rychle taje. "Z města se prakticky vůbec nedostaneme, nemůžeme tak ani pracovat na našich měřících zařízeních," popsal situaci Kai Marholdt, inženýr z německo-francouzské Koldeweyovy výzkumné stanice, která na západním pobřeží ostrova funguje už 15 let. Meteoroložka Siegrid Debatinová ho doplnila: "Také mezi budovami se vytvořily potoky s roztátou vodou. Něco podobného jsem v lednu v takovém rozsahu ještě nezažila." Debatinová z Institutu Alfreda Wegenera (Alfred-Wegener-Institut, AWI) v Postupimi provádí zimní měření na základně přes 10 let.
Mezi zbylým sněhem a permafrostem (trvale zmrzlou půdou) se tvoří nebezpečné skuliny naplněné tekoucí vodou.
V červenci 2005 v Ny-Alesundu na 79 rovnoběžce zaznamenali neuvěřitelných 19,6 stupně Celsia. Podle údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) byl rok 2005 na celé planetě nejteplejším v historii měření a největší odchylky od normálu byly naměřeny právě v oblasti severního pólu. Teplota vzduchu v Arktidě překonala v srpnu o 3 stupně normál a rozloha mořského ledu poklesla o rekordních 18,2 procenta pod dlouhodobý průměr. V současné době ztrácí Arktida přibližně 8 procent ledové masy každých 10 let. Odborníci to považují za závažný projev klimatických změn.
Podmínky v Ny-Alesundu jsou významně ovlivňovány Golfským proudem, který na sever transportuje tepelnou energii. Současné oteplení bylo podle meteorologů způsobeno stabilní oblastí vysokého tlaku vzduchu, která se v lednu rozšířila od Moskvy až po Německo. Kolem této mohutné tlakové výše proudil k severu kolem západního pobřeží Norska teplý vzduch a dosahoval až k Špicberským ostrovům. "Znepokojivé je, že tam je obleva, zatímco v Německu máme zcela arktické teploty," poznamenal klimatolog Peter Lemke z AWI. Vědci se snaží odpovědět na otázku, do jaké míry je možné současné výkyvy v počasí vysvětlit přirozenými cykly. Lemke vliv člověka v tomto směru nepovažuje za rozhodující, připustil nicméně, že oteplení je v Arktidě pozorováno už 20 let a nemá v novodobé historii obdoby.
Údaje o aktuálním počasí v norském Ny-Alesundu můžete sledovat na internetových stránkách Weather Underground.
Převzato: Gnosis9
(c) Libor Kukliš